Víte, kde dnes u nás najdete hulány? Stáj mají v Klimkovicích

Huláni z Klimkovic - Foto: Roman Šípoš,  Huláni z Klimkovic

Huláni z KlimkovicFoto: Roman Šípoš, Huláni z Klimkovic

Pořídili si uniformy, mají svůj erb, zástavu a stáj plnou svižných koní. Tak to vypadá u kavaleristů v Klimkovicích u Ostravy. Jsou to novodobí huláni - nadšení milovníci koní a vojenské historie.

Potkáte je hlavně na bitevních polích při rekonstrukcích dobových vojenských střetů. A poznáte je celkem snadno. Na hlavě takzvané opeřené čáko, nablýskaná uniforma, kopí, šavle a osedlaný rychlý kůň. Tihle huláni jako by vypadli z historické knížky. 

Huláni z Klimkovic - Foto: Ivo Ryšavý,  Huláni z Klimkovic

Huláni z KlimkovicFoto: Ivo Ryšavý, Huláni z Klimkovic

„Hej, hej, huláni, malované děti. Nejedna panenka za nimi poletí,“ prozpěvuje milovník vojenské historie a taky velitel regimentu Zdeněk Ševčík. Za jeho hulány byste museli do Klimkovic u Ostravy a to, co se o jízdních kavaleristech zpívá v písničce, platilo prý staletí zpátky a platí i dnes. 

„Co jiného by mělo táhnout než uniforma? A to není jen o uniformě, to je i o osobnosti toho chlapa. Najděte mi chlapa vyzbrojeného, který to umí na koni, umí se chovat, umí zářit, má vystupování. U toho počítače nevím, jestli někoho najdete,“ dodává další koňák a zakladatel stáje Vlastimil Dostalík. 

Huláni byli příslušníci polské jízdní kavalerie. Sloužili taky v habsburské armádě a potkali byste je na napoleonských bitevních polích. 

Hulánská stáj v Klimkovicích je jediná svého druhu a tuhle vojenskou parádu křísí se vším všudy. Shání uniformy, výstroj i výzbroj a jezdí po Evropě na historická bojiště. 

Více uslyšíte o kavaleristech v záznamu magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘. Tento i další díly pořadu najdete v iRadiu. 

Huláni z Klimkovic - Foto: Ivo Ryšavý,  Huláni z Klimkovic

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 23.2.2018 14:55 do 17:00; v ulici Mojmírovců v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2x OA bez zranění.
  D1, mezi km 359.1 a 357.5, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace