Vzácné orchideje rostou i v Ostravě. Najdete je v parcích nebo na haldách

Vzácná orchidej - kruštík dlouholistý - Foto: Jana Holinková

Vzácná orchidej - kruštík dlouholistýFoto: Jana Holinková

Na některých místech v Ostravě se začínají objevovat vzácné druhy orchidejí. Biologové například už několik let pozorují chráněnou rostlinu zvanou okrotice dlouholistá na haldě Ema ve Slezské Ostravě. Další zaznamenali na haldě Lučina v části Hranečník, nebo v areálu městské nemocnice. Tam se jedná o kruštík polabský.

S botaničkou z Přírodovědné fakulty Ostravské univerzity Šárkou Cimalovou hledáme orchideje v části parku Milady Horákové, který patří k městské nemocnici. 

„Kruštík polabský se tady nachází v populaci několika desítek jedinců, a to v části parku, která je taková trošku odlehlá, méně často se tady kosí. Výskyt toho kruštíku je velice nečekaný, protože se jedná o druh, který má nejbližší známou lokalitu na koutských a zábřežských loukách poblíž Kravař. Uprostřed Ostravy bychom tento druh asi nečekali,“ vysvětluje botanička. 

Jak vzácná tato rostlina je? 

Vzácná orchidej - kruštík dlouholistý - Foto: Jana Holinková

Vzácná orchidej - kruštík dlouholistýFoto: Jana Holinková

„Jedná se o druh, který aktuálně spadá do kategorie silně ohrožených druhů rostlin, a to zvláště chráněných druhů. Je zákonem chráněný. Původně se myslelo, že se jedná o endemita, čili rostlinu, která roste pouze v České republice a snad jen v Polabí, ale později se ukázalo, že má lokality i mimo Českou republiku a také tady u nás na Moravě,“ dodává Šárka Cimalová. 

Rostlina není vzhledově příliš nápadná. Je nazelenalá a poměrně drobná. „Takže nekouká prvoplánově z toho trávníku, kde ji jdeme hledat. Navíc s orchidejemi je trošičku komplikované. Jejich biologie je složitá a nemusejí se ve stejných lokalitách vyskytovat každoročně,“ upozorňuje. 

Orchideje můžete v Ostravě najít také na haldě Emě. „Je to jedna z těch lokalit okrotice dlouholisté. Po roce 2000 byly objeveny takové dva trsy na vrcholku haldy Ema a ještě se dají najít místa na haldě Lučina. A potom vím ještě o jednom místě v Ostravě-Kunčicích a Třebovicích,“ prozrazuje botanička. 

Kruštík polabský v parku u nemocnice aktuálně ohrožuje stavba dětského hřiště. Kvůli tomu se tady také kácely stromy. 

Kruštík drobnolistý - Foto: zdroj: Flickr.com

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 17.10.2017 08:00 do 10:05; v ulici Rudná v obci Ostrava; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; OA x NA bez zranění.
  Od 17.10.2017 07:35 do 10:40; v ulici Janáčkova v obci Frýdek-Místek; křižovatka s ul. Ostravská,; nehoda, silný provoz; tvorba kolon vozidel s průměrnou rychlostí do 10 km/h; 2 havarovaná vozidla; NA ...
  silnice II/475, Petrovice u Karviné, okr. Karviná, práce na inženýrských sítích, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.10.2017 08:00 Do 15.11.2017 10:00, částečná uzavírka silnice II/475, v obci ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace