Vzácný ikonostas z kunčického kostelíka v péči restaurátorů ze Staříče

14. leden 2015

Čistí apoštoly vatovými tamponky a snaží se, aby starodávní svatí neoxidovali. Takto pracují restaurátoři, kterým se do rukou dostal vzácný ikonostas z kostela v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Jan a Petr Bittnerovi ze Staříče na Frýdecko-Místecku mají plné ruce práce, aby dřevěné části ikonostasu neprohrály boj s časem a červotočem. Cíl je jasný - zachovat řemeslný um někdejších ikonopisců. Mimochodem víte, že ikonostas se nemaluje, ale píše? I to se dozvíte v našem rozhlasovém výletě.

Ve skutečnosti je to několik pater polic plných jednotlivých dřevěných kusů. Přesně tak se dá popsat vzácný kunčický ikonostas, který se momentálně nachází v restaurátorské dílně otce a syna Bittnerových. Přes pět desítek malovaných výjevů z původně řecko-katolického kostela dovezeného z Podkarpatské Rusi zchátralo, a tak červotočem napadenou a omšelou raritu dostali do rukou odborníci.

Do jejich dílny jsme se vypravili s mikrofonem a zjišťovali jsme, co všechno je nutné s částmi ikonostasu provést, aby se v plné kráse mohl vrátit na své místo v kostele a v bezvadné formě vydržet další řadu let.

Naši reportáž si poslechněte v záznamu magazínu Křížem krajem (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ v úvodu článku). Tento i další díly pořadu pak najdete také v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.