Rozhovory, rady, tipy14. července  2017 v 14:20  

Zoologové mapují populaci černých čápů v Beskydech

Kroužkování mláďat čápa černého v Beskydech - Foto: Stanislav Janalík

Kroužkování mláďat čápa černého v BeskydechFoto: Stanislav Janalík

Agentura ochrany přírody a krajiny chce mít lepší přehled o migraci tohoto silně ohroženého druhu ptáků, kteří hnízdí hlavně v lesích. Ochránci přírody tam teď kroužkují čapí mláďata.

„Mám tady provaz, sedák, stupačky a postupně se snad dostanu nahoru,“ říká Petr Kafka a vzápětí už šplhá vzhůru. Jeden z čápů právě odletěl, bude to dospělý strážící jedinec. 

Václav Tomášek ze sáčku vytahuje kroužky, které přijdou na nohy mláďat. „Dávají se vždycky dva kroužky – jeden plastový černobílý a jeden kovový. Slouží k identifikaci každého jedince. Dají se z toho dělat různé vědecké poznatky,“ vysvětluje Tomášek. 

Petr Kafka už je nahoře. Čápi výhrůžně klapou zobáky, je třeba mít se na pozoru. Čapí mládě přijde do batohu, ve kterém se spustí dolů. Pak další a další. Během chvíle jsou všechna z hnízda dole a připravena na kroužkování. 

Kromě kroužkování je přírodovědci také přeměří a pak zase vrátí zpět do hnízda. Celá akce trvala asi půl hodiny. 

Ochránci přírody registrují v Beskydech patnáct až dvacet hnízd. „Bohužel dlouhodobě – asi o 20 procent nám poklesla populace toho čápa za posledních pět let, což je docela významný úbytek,“ dodává Tomášek. 

V celých Beskydech zoologové našli zhruba patnáct párů čápa černého. Tipy na další hnízda jim pomocí sociálních sítí můžou posílat všichni zájemci. 

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km
  Od 21.2.2018 07:30 do 09:35; v ulici Plzeňská v obci Ostrava; křiž. s ul. Horní směr Vítkovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace