Padání vlasů ovlivňuje genetika, hladina testosteronu, ale i chronický stres, říká Kateřina Cajthamlová

29. březen 2024

Krásné husté vlasy by chtěl mít asi každý. Říká se, že jsou korunou krásy. Většinu lidí proto zaskočí, pokud o ně začnou přicházet, obzvlášť pokud se o ně dobře starají. Čím je tedy vypadávání nejčastěji způsobeno a dá se s ním něco dělat?

„U žen je potřeba se zaměřit na choroby štítné žlázy či diabetes, případně může padání vlasů souviset s dlouhodobým užíváním hormonální léčby. Určitě bych ale nepodceňoval ani chronický stres,“ říká lékař Petr Grenar.

Na vině jsou hormony

Paní doktorka Kateřina Cajthamlová pak doplňuje, že u mužů má vliv na padání především genetika a hladina testosteronu, na vině může být ale i kožní nemoc. „Pokud je genetická dispozice doplněna zvýrazněnou produkcí testosteronu – to je záležitost mužů, kteří hodně trénují svalstvo a ještě berou anabolické steroidy – tak se plešatění zrychlí a zvýrazní už v mladém věku. Hlavní příčiny jsou ale dědičnost, nesprávné stravování a nesmyslné diety. Ty způsobují, že se vlasová tkáň neobnovuje.“

„U žen je problém spojen hlavně s hormonálními změnami. Padání vlasů může probíhat v pubertě, těhotenství nebo v menopauze. Důvod je často i úplně prozaický – vlasy můžou vypadávat, protože ženy s nimi dělají nejrůznější psí kusy, žehlí je a podobně.“

Podpůrné přípravky na vlasy

Mnoho lidí kupuje na vypadávající vlasy nejrůznější přípravky nebo šampony, které se skládají především z minerálů. Podle lékaře Petra Grenara ale tyto přípravky problém samy o sobě nevyřeší.

„Mohou působit jako podpůrný prostředek, který zpomalí vypadávání vlasů. Důležité je nechat se v takové situaci vyšetřit, abychom zjistili, zda se jedná o přirozený proces, nebo je to součástí nějaké patologie v organismu.“

Normální počet vypadaných vlasů

A kolik vypadaných vlasů denně se považuje za normu? „Některé zdroje uvádějí jako normu 20, jiné 80 a další 100–300 vypadaných vlasů denně. Není to ale padání vlasů, jedná se o přirozenou výměnu. Pokud začnou padat, ale nerostou nové, tak je to problém.“

Existují typy padání vlasů třeba po některých léčbách, typicky po chemoterapii, kde se po vysazení léků růst obnoví. Vlasy se dokonce mohou obnovit tak, že mají i úplně jinou kvalitu. Při takzvaném jizvícím padání vlasů může být ale ztráta trvalá a už nejde vrátit zpátky.“

Padání vlasů v depresi

Se ztrátou vlasů se také často potýkají lidé v depresi. „Nejvíc to souvisí s tím, že v depresi se snižuje množství potravy a mění se trávení. U deprese je totiž typická desetiprocentní ztráta fyzické hmotnosti, a když nejíme nebo se nám špatně tráví, tak vlasy nemají z čeho růst. Stejně tak pokud někdo drží přísnou dietu, může přijít o vlasy. Když začne znovu a zavčasu jíst, tak ty vlasy zhoustnou a zase se doplní.“

Co dělat, když začnou padat vlasy?

  • Nejprve potřebujeme zjistit příčinu, udělat krevní testy, jestli nemáme zvýšenou hladinu kortizolu, cukrovku či další onemocnění
  • Užívat preparáty: biotin, selen se zinkem
  • Dostatečně jíst, a pokud došlo k vypadání vlasů po dietě, tak zmírnit dietu
  • Vyzkoušet lokální věci na zlepšení tvorby folikulů
  • Navštívit kožního lékaře, který zjistí, jak vypadá vlasová pokožka
  • Provádět masáž vlasové pokožky

Jaké léky brání vypadávání vlasů a na jakém principu fungují? Co dělat, když vlasy padají už mladém věku? Jaké jsou fáze vypadávání vlasů u žen a u mužů? Ovlivňují padání vlasů i kortikoidy? Poslechněte si Kateřinu Cajthamlovou v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio