100 let poté: 1. světová válka dala Pardubicím obří nemocnici

28. červenec 2014

První světová válka začala 28. července 1914 a pouhé tři měsíce po prvních výstřelech vyrostla v Pardubicích vojenská nemocnice.

V obrovském komplexu se naráz léčilo až 10 tisíc zraněných vojáků. Přicházeli sem ze všech evropských bojišť.

Proč byla v Pardubicích vojenská nemocnice?

Armáda si vybrala Pardubice z prostého důvodu. Měly vybavenou infrastrukturu a dobrou polohu. „V roce 1914 tady byla elektřina, vodovod a kanalizace. Navíc tady byl volný pozemek, na kterém bylo možné velkou nemocnici postavit, a také výborné železniční spojení,“ říká historik Jan Tetřev.

Vojenská nemocnice Pardubice

Střety mezi vojáky a civilisty byly na denním pořádku

Pardubice měly v tehdejší době okolo 20 tisíc obyvatel, proto příchod dalších 13 tisíc lidí do města znamenalo velkou zátěží.

Soužití místních obyvatel s pacienty a zdravotním personálem nebylo ideální. Potraviny žádné nebyly a ve městě panoval hlad. Docházelo ke konfliktům a k předražování potravin na černém trhu. „Někteří váleční pacienti dokonce chodili krást na pole v okolí nemocnice a do sousedních vesnic,“ doplňuje Tetřev.

Karanténa byla moderní nemocnicí

Vojenská nemocnice byla na svou dobu naprosto moderní záležitost. Léčilo se v ní až 10 tisíc pacientů, měla 8 pozorovacích pavilonů, operační pavilony, předoperační stanice , lázně, prádelnu, žehlírnu, vodárnu, dílny, pekárnu, stáje, hasičskou věž a spoustu dalšího vybavení.

Vojenská nemocnice Pardubice

„Léčili se tady vojáci ze všech evropských bojišť. Ti uzdravení se vraceli zpátky na frontu, ze spousty dalších se stali invalidé. I jim ale byla dána pooperační péče, například se učili chodit s protézami“, vysvětluje Jan Tetřev.

Z karantény zůstala pouze jedna budova

Po válce Karanténa pomalu z pardubické Dukly mizela. „Většina těch budov byla dřevěných, takže dosloužily. Bydleli tam chudí občané, kteří do Pardubic přišli hledat nový život, anebo lidé, kteří přišli během války o všechno. Nebylo to příliš hezké místo, byla to špatná čtvrť,“ dodává historik Jan Tetřev. Z Karentény zůstal nakonec pouze jeden obytný dům.

autor: KUB
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.