Africké léto s Růženou a Emilem Holubovými

6. srpen 2017

Letos uplyne 170 let od narození Emila Holuba. Věděli jste, že čtrnáctiletá Rosa Hofová potkala cestovatele Emila Holuba po jeho první africké výpravě. V osmnácti letech se za něho provdala a odjela s ním na černý kontinent. V osmadvaceti je z ní vdova. Neměla děti a už se nikdy nevdala. Zemřela ve Vídni ve věku 93 let.

Růžena Holubová se narodila v roce 1865 ve Vídni jako Rosa Hofová a nebyla to nikdy žádná slečinka, uměla střílet i jezdit na koni. Její otec Ludvík Hof byl správce Prátru. A právě tam čtrnáctiletá Rosa poprvé potkala cestovatele Emila Holuba. Ten se právě vrátil za svého prvního pobytu v Africe a ve Vídni ukládal část svých sbírek. Rosa mu začala pomáhat, nejprve s vyřizováním korespondence, později i s tříděním exponátů sbírky. A pomalu v ní zrálo odhodlání, že jednoho dne se na černý kontinent také podívá.

Těžko říct, kdy mezi nimi přeskočila jiskra, ale když Rosa dosáhla věku osmnácti let, požádal Emil Holub o její ruku. Tři neděle po svatbě v listopadu roku 1883 odjíždějí novomanželé spolu se šesti průvodci na vysněnou cestu do Afriky. Rosa přijala české jméno a příjmení svého manžela a tak do Afriky odjíždí už jako paní Růžena Holubová.

Afrika plná nástrah

Dlouho připravovaná výprava skončila málem dřív, než vůbec začala. Při vylodění na jihu Afriky museli Holubovi zaplatit tak vysoké clo, že jim na další cestu nezbyly skoro žádné peníze. V tu chvíli zasáhl Vojtěch Náprstek, který v Praze uspořádal bleskovou sbírku a přátelům v nouzi vybrané peníze na jih Afriky poslal. Emil Holub si musel znovu otevřít lékařskou praxi a na další putování peníze vydělat.

Logo


Po několika měsících mohla skupina objevitelů vyrazit. Bohužel jim štěstí příliš nepřálo. U Viktoriiných vodopádů onemocněli všichni malárií. Dva průvodci zemřeli a třetí se ve zbědovaném stavu musel s částí nasbíraného materiálu vrátit do Evropy. Výprava ale pokračovala dál na sever. Emil Holub měl plán dojít až k nilské deltě. Museli přejít problematické území Mašukulumbů, na jejichž území se zdráhali vkročit domorodí nosiči jiných kmenů. Nechávali se najímat jen na jeden den a žádali vysoké částky. Holubovi neplatili penězi, ale plátnem a korálky bižuterie. Když už to vypadalo, že nebezpečné území projdou, Mašukulumbové zaútočili, jednoho člena expedice zabili a výpravu okradli.

Čtěte také

Holubovi byli nakonec rádi, že zachránili holé životy. Přišli o finance, jídlo, přístroje i několik deníků a tato událost znamenala konec expedice a těžký návrat na jih a zpátky do Evropy. Ale ani Mašukulumbům štěstí nepřinesla. Zřejmě vypili chemikálie, které používali cestovatelé na vydělávání kůží, a mnoho se jich otrávilo. Chtěli pak ukradené věci vrátit, aby od sebe odvrátili prokletí. Ale žádná vesnice, kudy se měl Holub vracet, prokleté předměty nechtěla a tak je Mašukulumbové naházeli do močálů. Holubovým trvala cesta zpátky na jih ještě celý rok. Do Evropy se vrací v roce 1887, a přestože se expedice nevydařila podle plánů, tak s velikou slávou.

Růžena byla statečná cestovatelka

Růžena Holubová byla neopominutelnou členkou výpravy. V Africe se velmi rychle naučila kafersky a stala se vyhledávanou tlumočnicí. Naučila se preparovat kůže drobných savců a ptáků, spravovala oděvy celé výpravě a pomáhala manželovi v ordinaci. Dobře zvládla výměnný a smluvní obchod a díky ní mívala výprava pestřejší jídelníček. Také ona onemocněla malárií, ale kupodivu jako jediná netrpěla po návratu do Evropy ataky. Svému muži stále pomáhala, s výstavami i přednáškami. A starala se o něho do posledních dnů.

Emil Holub zemřel na následky afrických chorob ve věku 55 let. Zanechal po sobě bezdětnou osmadvacetiletou vdovu. Růžena Holubová dostala po smrti manžela nabídku uspořádat vlastní expedici do Afriky. Byla v té době jedinou bílou ženou, která měla tak bohaté zkušenosti z černého kontinentu. Nepřijala ji, zůstala doma a starala se o pozůstalost po manželovi, slavném cestovateli doktoru Emilu Holubovi.

Rodné Holice

Růžena Holubová žila u sestry ve Vídni, přesto se v roce 1920 stala čestnou občankou Holic. V těžkých časech obou světových válek ji holičtí občané pomáhali potravinovými lístky a jídlem. V roce 1947 jí bylo vráceno české občanství a pas, aby se mohla zúčastnit oslav stého výročí narození Emila Holuba. To byla její poslední návštěva Holic. Jak moc si ji místní považovali, je možné usoudit z faktu, že nehledě na politickou situaci počátku padesátých let, holičtí občané vymohli pro Růženu Holubovou český vdovský důchod. Ani ona na Holice nezapomněla a po své smrti odkázala městu vybavení Holubovy vídeňské pracovny. Růžena Holubová zemřela 28. 9. 1958 a je pochovaná společně se svým mužem na ústředním hřbitově ve Vídni.

Čtěte také

Pusťte si Emila a Růženu do uší

Pokud si chcete o životě Emila a Růženy Holubových poslechnout více, nalaďte si Český rozhlas Pardubice každou srpnovou neděli po 18. hodině. Jestli vysílání nestihnete, můžete poslouchat díky našemu audioarchivu. Emila Holuba si v našem rozhlasovém dokumentu zahrál Petr Dohnal. Růženu Holubovou zase Kristýna Kociánová.

Rosa (Růžena) Holubová
autor: KSA
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.