Boštíkův mlýn v Horním Újezdě

15. září 2014

V našem seriálu o venkovských technických památkách představujeme mlýn značného stáří. Už od roku 1548 uvádějí prameny mlynáře Jiřího Ležáka, který využívá v Čechách unikátní řešení pohonu s využitím dvou vodních zdrojů: jedno vodní kolo napájel náhon z Desinky a druhé pramen zvaný Fialový potok.

Už na začátku 20.let minulého století došlo k obvyklé výměně a vývoj završila v roce 1942 Francisova turbína.

Dnes ve mlýně najdete tzv. umělecké složení se dvěma válcovými stolicemi, z nichž jedna mlela střídavě pšenici i žito a druhá s hladkými válci luštila různé druhy krupic na mouky.

Velmi zajímavá je historie obyvatel tohoto mlýna. Pojí se s ním dvě významné osobnosti. Jeden z popravených vůdců poddanského povstání v roce 1680 – rychtář Lukáš Pakosta. Neméně významným majitelem mlýna byl významný malíř druhé poloviny 20. století – Václav Boštík. Právě podle něj jsou místní zvyklí nazývat budovu Boštíkův mlýn.

Mlýn V. Boštíka - vchod

Dnes tu žije synovec slavného Václava Boštíka – Jan, který se také věnuje malování a rád vzpomíná na dobu, kdy se ve mlýně scházeli vzdělaní lidé ze širokého okolí.

autoři: jsl , BRA
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.