Doporučujeme9. července  2017 v 15:30  

Kapalice – romantická studánka jako z pohádky

Studánka Kapalice - Foto: Jitka Slezáková

Studánka KapaliceFoto: Jitka Slezáková

Romantickou studánku, která se jmenuje Kapalice, najdete asi 370 metrů západně od chaty Polanky. Turisté vědí, že Polanka je výletní restaurace mezi Novými Hrady a Zderazí. Ke Kapalici dojdete po červené turistické značce a budete příjemně překvapeni tímto malebným zákoutím. Procházka na okraji Toulovcových Maštalí pro vás bude příjemným osvěžením, a to doslova.

Turistická značka nás vede po klouzavých kamenech, do vrchu, až k Mariánskému sloupu. Pramen, který vytéká z pukliny, je docela vydatný. Přitom název Kapalice by mohl připomínat jen pomalu kapající vodu. „Tak to v žádném případě není pravda, voda teče hodně, vytéká z pukliny, kde je spousta kamenů, takže i krásně šumí. Průměrná vydatnost pramene je 2,7 litru za sekundu, což je poměrně hodně,“ upřesňuje přírodovědkyně Naděžda Gutzerová. 

Pramen Kapalice vytéká do umělého rybníčku, ve kterém je křišťálově čistá voda. Vedle pramene stojí Mariánský sloup, na kterém je nápis: Svatá Maria zachovej nás dítky k tobě volající ve své ochraně. Je to piktogram. Sloup v sobě skrývá rébus. Pokud se zadíváte na nápis na sloupu a vypíšete si ta písmena, která se zároveň používají jako římské číslice, získáte letopočet, kdy byla studánka postavena. Bylo to v roce 1879. 

Kam dál od studánky Kapalice - Foto: Jitka Slezáková

Osvěžení v krásné přírodě, kde kralují pískovce 

Sednout si pod Mariánský sloup a poslouchat zurčící vodu, to může být recept na prázdninové zklidnění a odpočinek. U rybníčka, do kterého pramen vtéká, uvidíte ještě malý domeček, který slouží i jako jeden z bodů Českého hydrometeorologického ústavu. Jednou za čas tam meteorologové měří vydatnost vody. A také jsou tam schované dva hrnky pro jednodušší přístup k dobré vodě ze studánky. 

Kapalice není jedinou studánkou v blízkosti Toulovcových Maštalí. Z tamních pískovců vytéká mnoho dalších pramenů, například Džberka, Mojžíšova studánka nebo Voletínská studánka. Klidně si můžete udělat celodenní výlet po průzračných studánkách vytékajících z pískovců. 

Voda je velmi chutná a nakyslá 

„V pískovcových skalách se vodu vůbec nebojím pít, voda se totiž krásně čistí právě přes vrstvy pískovců, které ji dokonale filtrují. Na druhou stranu se nedá říct, že voda z Kapalice je léčivá. Je totiž velmi málo mineralizovaná a má nízké Ph. Je mírně nakyslá. Nedá se o ní říct, že by nás vyléčila, ale zato krásně osvěží na letním výletě,“ uzavírá návštěvu u studánky Kapalice Naděžda Gutzerová. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Putování za studánkami  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 07:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Rosická, Pardubice II, Pardubice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 10.07.2017 11:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná ...
  ulice Mladých, Pardubice II, Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná (1 jízdní pruh) v ul. Rosické, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace