Doporučujeme16. července  2017 v 15:30  

Léčivá voda přímo od poustevníka. Zajeďte si pro ni na Vraclav

Pramen svatého Mikuláše s poustevníkem - Foto: Jitka Slezáková

Pramen svatého Mikuláše s poustevníkemFoto: Jitka Slezáková

Naše další studánková zastávka je na Vraclavi, ve starobylé vesnici u Vysokého Mýta. Pramen najdete při silnici u barokního areálu, který tvoří kostel svatého Mikuláše, poustevna a budova lázní. Jedná se o poměrně vydatný pramen. Je věnovaný svatému Mikuláši a hlídá ho poustevník.

Není to klasická studánka, spíše umělecké dílo. Je postavená v barokním stylu pod lipami. A netrůní na ní vodník, ale poustevník. Má to svůj důvod, skutečný poustevník tam skutečně žil. Byl to františkán a jmenoval se Jiří Rambousek. 

Hlavním úkolem poustevníka Rambouska bylo zapisovat lidi, které voda uzdravila. Žil ve stráni nad kaplí, v poustevně s dřevěnou věžičkou. 

Zázračná uzdravení už v 17. století 

Původně léčivý pramen vyvěral za kostelem svatého Mikuláše, který tam tehdy ještě nestál. K prvnímu zázračnému uzdravení došlo v roce 1664. Vysokomýtský nožíř Jan Nečesaný měl velké bolesti rukou. A studánka mu pomohla, aby mohl dál vykonávat své nožířské řemeslo. Proto nechal jako poděkování postavit u studánky malou kapli. 

Dalším uzdraveným byl farář, který sloužil na Vraclavi a jmenoval se Mikuláš. Za uzdravení poděkoval tím, že nechal kapli zasvětit patronovi svatému Mikuláši. 

Od studánky k lázním 

Kaple byla později přestavěná až do současné podoby, a pro velkou oblibu léčivé vody při ní v letech 1711 – 1719 vznikly lázně. Dokonce i s kotlem, ve kterém se ohřívala ledová voda od pramene. Na přelomu 17. a 18. století tam jezdili klienti z Brna i z Prahy. Na konci 18. století začaly lázně chátrat. K velké rekonstrukci došlo v 80. letech minulého století. Dnes je barokní areál otevřený pro turisty. Spravuje ho Regionální muzeum Vysoké Mýto. 

Mechorost pramenička dokazuje čistotu pramene Svatého Mikuláše - Foto: Jitka Slezáková

Už na počátku 18. století se zjistilo, že pramen obsahuje tzv. sanytr a síru a hojí rány a vysušuje otoky. Proto tam vznikly lázně s koupelnami. „Další rozbor vody provedl chrudimský lékař Václav Baltazar Petržilka v roce 1721. Voda měla pomáhat proti vodnatelnosti, očním neduhům, svrabu a ledvinovým kamenům,“ upřesňuje Naděžda Gutzerová. 

Je voda opravdu léčivá? 

Od přírodovědkyně Naděždy Gutzerové jsme se dozvěděli, že v geologickém podloží, nad kterým vyvěrá pramen, je tektonická porucha. Jsou tam trhliny, díky nimž voda může vytéct na povrch země. Navíc jsme v opukách, což jsou horniny, které jsou bohaté na minerály. Proto voda, která z nich vytéká, je skutečně mineralizovaná a dobře působí na některé neduhy. 

Kvalitu vody oceňuje i dnes mnoho lidí, kteří k prameni na Vraclav jezdí i s nádobami. Voda je opravdu dobrá. O její čistotě svědčí i mechorost pramenička, který jsme ve studánce našli. Navíc příjemně osvěží. Díky tomu, že vyvěrá z podzemí, je i v létě chladná. 

Za studánkami budeme putovat celé léto. Klikněte do interaktivní mapy a podívejte se, kde jsou další: 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Putování za studánkami  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  silnice I/35, v katastru obce Cerekvice nad Loučnou, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 27.09.2017 16:59, Oprava na mostě u obce Cerekvice ...
  silnice I/35, v katastru obce Linhartice, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 07:00 Do 26.09.2017 16:59, Doprava bude vedena po staveništi střídavě ...
  silnice I/11, Helvíkovice, okr. Ústí nad Orlicí, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, částečná uzavírka (úsek ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace