Mlýn čp. 17 v Tržku

11. srpen 2014

V Tržku, obci poblíž Litomyšle, najdete na řece Loučné mlýn. Jeho tradice se dotýká už středověku.

Dominantou celého areálu je budova mlýna z roku 1871. Poblíž ale uvidíte i starší, chátrající objekt, postavený v období baroka.

Bylo jich osm, zůstal jediný

Tržecký mlýn se dochoval jako jediný ze skupiny prvních osmi českých akciových mlýnů. Mlynárenský areál v Tržku je výjimečný tím, že jde o celý soubor budov, který kdysi se zpracováním obilí souvisel.

Prosperující mlýn totiž v roce 1910 doplnil i Domov mlynářských, což byla ubytovna pro zaměstnance mlýna. V roce 1913 pak mlynář Karel Faulhammer dosáhl toho, že se v Tržku, v prostoru železniční zastávky, zřídila i speciální nakládací kolej. Právě tady pak ve třicátých letech minulého století vznikl i sklad mlýnských výrobků, který můžete vidět dodnes.

Tobogán v tržeckém mlýnu

Zpět k původním majitelům

Mlýn v Tržku v restituci získali zpět původní majitelé, rodina Faulhammerových. Ta zde hospodařila už v 19. století. I když vnitřní vybavení mlýna značně utrpělo během éry socialismu, mlýn je svým způsobem stále funkční, v současné době slouží k výrobě krmných směsí.

V několika patrech objektu jsou stále k vidění i technické unikáty. Například dosud funkční Francoisova turbína nebo tzv. tobogán, dřevěná skluzavka pro pytle s moukou.

autoři: jsl , BRA
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.