Doporučujeme20. srpna  2017 v 15:30  

Pramen řeky Svitavy střeží Pekelný kámen, svědek nešťastné lásky

Javornický pramen řeky Svitavy - Foto: Jitka Slezáková

Javornický pramen řeky SvitavyFoto: Jitka Slezáková

Dnešní putování za studánkami začínáme na naučné stezce k pramenům řeky Svitavy. Stezka je dlouhá šest kilometrů a vede kolem dvou největších svitavských rybníků – Rosničky a Dolního rybníka. Má celkem patnáct zastavení. Nás zajímala zastávka číslo devět, oblast kolem prameniště řeky Svitavy.

K prameništi řeky Svitavy trefíte snadno díky informačním cedulím. Na té deváté si prohlédnete rostlinu s čertovským názvem. Jmenuje se ďáblík bahenní. A nemusíte ji prohlížet jen na tabuli, roste všude kolem. 

„Každá řeka má svou pramennou oblast. I řeka Svitava má pramenů víc. Největší jsou Javornický a Lačnovský,“ říká přírodovědkyně Naděžda Gutzerová. A právě k Javornickému prameni vede naše cesta po úzké pěšině mezi mladými smrčky. 

Javornický pramen 

Je to menší tůně, nad kterou ční pískovcový kámen porostlý mechem. Nepředstavujte si ale pramen, který mohutně vyvěrá ze země. Hladina tůně je průzračně čistá a klidná. 

Voda vyvěrá ze dna pramenné mísy. Podloží je pískovcové a jak je známo, pískovec dobře filtruje, takže voda je skutečně křišťálově čistá a láká k osvěžení. 

Tůně s ďáblíkem bahenním - Foto: Jitka Slezáková

Pískovcový kámen nad Javornickým pramenem je plný různých nápisů, které tam vytesali turisté. Je tam dokonce i lebka a desítky monogramů. „Je to škoda, takhle to ničit. Bylo to ale běžné i za První republiky, a dokonce ještě dříve. Jak se říká, jména hloupých na všech sloupích,“ říká Naděžda Gutzerová. 

Pověst o Pekelném kameni 

S pískovcovým kamenem je spjata pověst o Jitce a Kunešovi. Jitka byla dcerou tamního rytíře a s Kunešem se do sebe zamilovali. Její otec ale lásce nepřál a chtěl Kuneše zabít. Jitka svého milého kryla a otec ji omylem proklál oštěpem. Kámen nad pramenem byl prý němým svědkem této tragédie. 

Naučná stezka k pramenům řeky Svitavy 

Pokud si chcete udělat příjemnou procházku, určitě se po naučné stezce k pramenům řeky Svitavy vydejte. V roce 2012 se rozšířila na patnáct zastavení. O lesích a rybnících v okolí Svitav se dozvíte mnoho zajímavého. Na jednotlivých zastaveních jsou připraveny interaktivní prvky pro děti. 

Za studánkami putujeme celé léto. Klikněte do interaktivní mapy a podívejte se, kde jsou další: 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Putování za studánkami  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Od 20.10.2017 18:00 do 21:00; na silnici 360 u obce Sebranice okres Svitavy; z Litomyšle na Poličku,; dopravní problém; vážná nehoda; havárie motocyklu, s těžkým zraněním, na místo záchranné složky, s ...
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Lezník II/360
  silnice III/30514, Radhošť, část obce Sedlíšťka, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 11:00 Do 23.10.2017 17:00, Úplná uzavírka provozu na silnici III. třídy č. 30514 v místě ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace