Doporučujeme23. července  2017 v 15:30  

Zázračná voda, která uzdravuje oči, pramení ve Vysokém lese u Sebranic

Kaple sv. Mikuláše v Sebranicích. Odtud teče další pramen léčivé vody - Foto: Michal Čermák

Kaple sv. Mikuláše v Sebranicích. Odtud teče další pramen léčivé vodyFoto: Michal Čermák

Ve Vysokém lese u Sebranic najdete kromě hub i studánku a kapličky. Spolek archaických nadšenců tam zázračným způsobem obnovil už tři kaple, které tam kdysi stávaly. Možná se to povedlo i díky zázračné vodě, která vyvěrá z Daňkovy studánky pod Schlesingerovou kaplí.

U Daňkovy studánky se osvěžovali lidé, kteří pracovali v lesích a na poli, už kdysi dávno. Byl a je to totiž jediný takto otevřený pramen v okolí Vysokého lesa. Voda byla velmi chutná a postupně se začaly projevovat její léčivé účinky. 

Příběh nevidomé statkářky Emílie Schlesingerové popisuje Lenka Kmošková ze Spolku archaických nadšenců: „Německý statkář Johann Schlesinger měl nevidomou ženu. Ve snu se jí zjevila Panna Marie a poslala ji k Daňkově studánce. Emílie si omyla vodou oči a prozřela. Proto tam nechal statkář jako poděkování postavit v roce 1935 kapličku.“ 

Čtěte také: Do Sebranic za kapličkami, netopýry a pivní studánkou

Další pověst vypráví o uzdravení slepé lesníkovy dcery. Kaplička vznikla na vyvýšené terase nad pramenem a bezejmenným potokem, v oblasti zvané Ve Vidlích. Mezi obyvateli Lezníku a nedalekých Sebranic se ustálil pro pramen přívlastek Daňkova. 

Studánka ve Vysokém lese, vodu ochutnává autorka studánkového seriálu Jitka Slezáková - Foto: Zdeněk Bláha

„Studánka vyvěrá z opuk, které jsou tu krásně vidět. Voda je mineralizovaná, tedy bohatá na minerály. A podle toho také chutná,“ pochvaluje si Naďa Gutzerová. 

Pro vodu k Daňkově studánce si chodí lidé i dnes 

K Daňkově studánce sice autem nezajedete, lidé ale nelitují kroků a pro tamní vodu si chodí a plní ji do lahví. Dokonce litomyšlský farář ji používá už několik let při křtech. „Kamarádky mě často prosí, abych jim vodu ze studánky přivezla. Omývají si s ní oči a věří, že nebudou potřebovat brýle. Já tuhle vodu popíjím už několik let a cítím se velmi dobře, tak na tom třeba něco bude,“ směje se Lenka Kmošková.  

Tip na výlet do Vysokého lesa u Sebranic 

Možná jsme vás nalákali a do Vysokého lesa se zajedete podívat. Ve smrkových lesích najdete stín a možná i nějakou houbu. Obdivovat můžete i tři nové kaple, které na místě těch starých a skoro zaniklých, postavil Spolek archaických nadšenců ze Sebranic. Možná vás zaujme i zbrusu nová křížová cesta, kterou ve Vysokém lese vytvořili mladí umělci. Díky našemu studánkovému seriálu už víte, že se můžete osvěžit u Daňkovy studánky pod Schlesingerovou kaplí. A nezapomeňte na oči. 

Za studánkami budeme putovat celé léto. Klikněte do interaktivní mapy a podívejte se, kde jsou další: 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Putování za studánkami  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Lezník II/360
  Od 21.10.2017 10:55 do 13:00; na silnici 360 u obce Korouhev okres Svitavy; směr Jimramov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x DOD bez zranění.
  D11, mezi km 73.4 a 74.6, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.10.2017 07:45 Do 21.10.2017 17:00, , údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace