Doporučujeme2. července  2017 v 15:30  

Zázračná voda z Červené studánky

Červená studánka Chrudim - Foto: Jitka Slezáková

Červená studánka ChrudimFoto: Jitka Slezáková

I Chrudim má svou zázračnou studánku. Najdeme ji Na Pumberkách, kousek od sídliště Větrník. Ale zázraky od ní raději nečekejte. Přírodovědkyně Naděžda Gutzerová vodu z Červené studánky k pití nedoporučuje.

Léčivou vodu z Červené studánky vyhledávali lidé nejen z Chrudimi, ale i širokého okolí. Traduje se, že vyléčila například zrak dcery tamního mlynáře Podhajského. Na místě, kde původně vyvěral léčivý pramen, stojí kaplička. Je zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům a vznikla v 17. století. A právě podle červené střechy na této kapli, dostala studánka přívlastek Červená. 

Jak se Červená studánka přestěhovala 

Červená studánka je dnes na jiném místě, než v době, kdy tu bývaly lázně a pramen vyvěral na místě, kde dnes stojí kaplička. Před lety, když se prováděla oprava cesty kolem kaple, byla totiž studánka zakryta a voda odvedena asi patnáctimetrovými trubkami k přilehlému rameni řeky Chrudimky. 

U vyústění roury je velká betonová mísa, která umožňuje nabrat si vytékající vodu přímo do nádoby. Ale vody je letos ve studánce málo a odborníci ji k pití nedoporučují. 

Jitka Slezáková u Červené studánky - Foto: Zdeněk Bláha

Vody z opuky je málo 

Vydatnost pramene velmi kolísá. „Ta voda, která studánku sytí, je vlastně voda dešťová, která padá právě na Pumberka. Co naprší, to se zasákne, a následně vytéká z rozpukaných opuk v podobě pramene. Díváme se teď na současný stav, kdy málo prší, a tím pádem je vody ve studánce míň,“ říká botanička Naděžda Gutzerová. 

Chemický rozbor vody z Červené studánky ale ukazuje, že voda, která vytéká z opuk, je mineralizovaná a léčivé vlastnosti skutečně má. Možná časem ochutnáme…a pokud ne, užijeme si příjemnou procházku po parku Střelnice. 

Dobrá zpráva na závěr 

Město Chrudim uvažuje o tom, že by pramen Červené studánky lépe upravilo. Revitalizace náhonu, který protéká parkem Střelnice, se bude odbahňovat do podoby potoka. „Tak přejme městu nějakou tučnou dotaci a snad se i studánce blýskne na lepší časy,“ uzavírá Naděžda Gutzerová. 

Za studánkami budeme putovat celé léto. Klikněte do interaktivní mapy a podívejte se, kde jsou další: 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Putování za studánkami  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Lezník II/360
  silnice III/30514, Radhošť, část obce Sedlíšťka, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 11:00 Do 23.10.2017 17:00, Úplná uzavírka provozu na silnici III. třídy č. 30514 v místě ...
  silnice II/305, Radhošť, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Úplná uzavírka provozu na silnici II. třídy č. 305 v místě železničního přejezdu ev. č. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace