Doporučujeme31. července  2017 v 19:39  

Zlobí vaše děti? Možná se jim málo věnujete!

výchova dítěte - Foto: CC0 Public domain

výchova dítěteFoto: CC0 Public domain

Místo, aby si všímali dítěte, jsou celé hodiny na Facebooku. Tímto způsobem často tráví rodiče i celou rodičovskou dovolenou. A tak, i když jsou celý den se svým synem či dcerou, jakoby tam ani nebyli. A to je pro dítě špatné, tvrdí odborníci.

„Nezáleží ani tolik na tom, kolik času přesně s dítětem strávíme, ale jak ho strávíme,“ říká psycholožka Iva Kyselá z Akademie rodičovství. „A nevidím ani takový problém v tom, když rodiče musí být mnoho času v práci, jako spíš v tom, co dělají, když jsou pak s dětmi doma,“ říká psycholožka a vysvětluje: „Dítě je vnímavější, než si třeba myslíme. A tak, když se jen tváříme, že ho posloucháme, ale máme při tom telefon u ucha nebo brouzdáme po internetu, pozná to.“ A pak se podle odborníků mnohdy nemůžeme divit, že si bude naši pozornost vynucovat i způsobem, který se nám líbit určitě nebude.  

Křičíš, ale všímáš si mě, mami 

Dítě, zvláště to malé, se učí příkladem, pozorováním a zkoušením. A tak třeba brzy dokáže zjistit, že pozornost svého rodiče může získat docela snadno. Tím, že provede něco, co se rodiči nelíbí. Mít pozornost rodiče ale pro něj může být tak důležité, že ho od takového jednání neodradí ani vidina jistého následného trestu. A tím se dítě dostává často do začarovaného kruhu kázeňských problémů. Co s tím? Zvlášť, když třeba nemáte příliš mnoho času se dítěti věnovat?  

Chlapec - Foto: Fotobanka Pixabay

„Nemusíte být s dítětem pořád a nemusíte s ním být ani mnoho hodin. Jde ale o to, vyčlenit si denně třeba aspoň půl hodinu jen pro dítě samotné, kdy mu věnujeme plnou svou pozornost. Budeme si s ním povídat, nebo ho alespoň do činnosti, kterou musíme zvládnout, zapojíme. Plánujte spolu, co vás čeká nebo, co budete za chvíli vařit. Ideálně zapojte třeba dítě do toho vaření,“ vyjmenovává některá z řešení psycholožka Iva Kyselá.  

Když se dítě vzteká, má k tomu důvod 

Někdy je ale velmi těžké, když dítě zlobí, zachovat klidnou hlavu. Může se stát, že vybuchneme a vylétne nám pak i nějaké slovíčko nebo emoce, za které se stydíme. Psycholožka Iva Kyselá tvrdí, že to svým způsobem může být i dobře, protože jako dítě není dokonalý stroj, tak takový ani není rodič, a dítě by se ani s takovým dokonalým rodičem ani dobře necítilo.  

Čtěte také: Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží

Co když je ale nervózní dítě, brečí, vzteká se? Psycholožka Iva Kyselá v takovém případě radí připojit se k dítěti. „To, že se vzteká, znamená, že něco potřebuje, má to nějaký důvod, něco se mu děje. A tak nejlepší, co můžu jako rodič udělat, je, že mu dám najevo, že jeho emoci vnímám,“ radí psycholožka Kyselá a doplňuje: „Znamená to, že chci být svému dítěti nablízku. Popíšu třeba, že to vidím – vztekáš se, protože se ti něco děje, tohle ti asi nejde, aha, to je nepříjemné, to chápu… Ne, že vztekající dítě někam zavřu, protože je mi to nepohodlné.“ Je to i proto, že se dítě vzteká z nějakého konkrétního důvodu, nemít přece žádný důvod, nedělá to. 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Čs. armády, Žamberk, okr. Ústí nad Orlicí, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, částečná uzavírka (úsek ...
  Od 20.9.2017 12:05 do 21.9.2017 12:10; na silnici v obci Litomyšl okres Svitavy; na Smetaqnově náměstí před čp. 62; Pozor! Olej na vozovce; rozlitý olej na vozovce
  ulice Svaté Anežky České, Pernštýnská, Pardubice I, uzavřeno, Od 23.09.2017 14:00 Do 25.09.2017 10:00, úplná uzavírka místních komunikací v Pardubicích ul. Sv. Anežky České od křižovatky ulic Sv. Anežky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace