Rande s Jolanou6. prosince  2013 v 13:10  

Petra Novotná - kaskadérka, dublérka filmových hvězd

Jolana Voldánová a Petra Novotná - Foto: Tomáš Klement

Jolana Voldánová a Petra NovotnáFoto: Tomáš Klement

Má za sebou natáčení velkofilmů Království nebeské nebo Hobit, točila se Spielberg i Scottem

Petra Novotná z Pazuchy u Litomyšle, matka šestileté dcery, je cvičitelkou jezdeckých koní, kaskadérkou a dublérkou. Lásku ke koním i práci filmové kaskadérky „zdědila“ po svém otci Jaroslavovi. Její první film byla česko-italská pohádka Princezna Fantaghiro z roku 1991. O pár let později přišel úspěšný britský dobrodružný seriál Červený bedrník. V roce 2001 točila Aféru s náhrdelníkem, kde fungovala jako koordinátorka koní a hlavní hereckou hvězdu Hillary Swank tehdy učila jezdit na koni. V témže roce se na obrazovkách objevila i pohádka Královský slib, kde dublovala Lucii Vondráčkovou. V roce 2003 ji nalezneme v titulkách megahitu Návrat do Cold Mountain, kde Novotná dělala dublérku Nicole Kidman.  

 

Petra Novotná - kaskadérka, dublérka filmových hvězd

Vložit na svůj web

Čeští diváci znají také film Poslední legie, v němž dublovala na koni hlavní herečku Aishwarya Rai. Podobně ve filmu Království nebeské režiséra Ridley Scotta pracovala jako horse wrangler a jezdila na koni za herečku Evu Greenovou. 

z filmu Hobit: Neočekávaná cesta - Foto: oficiální Facebook filmu Hobit: Neočekávaná cesta

z filmu Hobit: Neočekávaná cestaFoto: oficiální Facebook filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Za svůj dosud nejlepší film považuje War Horse Stevena Spielberga, který měl premiéru v roce 2011. Jejím dalším vrcholem bylo natáčení velkofilmu Hobit režiséra Petera Jacksona, kvůli čemuž strávila na Novém Zélandu rok a půl. V příštím roce bude mít na BBC premiéru televizní seriál Tři mušketýři, kde pracovala jako horse master. Na příští rok má přislíbené pokračování „mušketýrů“. „Práce je dost, ani ji nemusím hledat,“ usmívá se drobná blondýnka, pro kterou je její současné zaměstnání úžasným koníčkem a splněním životního snu. 

Jolana Voldánová a Roman Vondrouš - Foto: Tomáš Klement

Jolana Voldánová a Roman VondroušFoto: Tomáš Klement

I další host Jolany Voldánové se může pochlubit mezinárodními úspěchy. Tento pardubický rodák patří k nejlepším tuzemským reportážním fotografům. Jeho snímky získaly řadu cen na Czech Press Photo. Jako jeden z mála Čechů se také stal držitelem prestižní ceny World Press Photo, kterou obdržel za kolekci fotografií z dostihového prostředí. K mikrofonu si Jolana Voldánová v pátek 13. prosince pozve fotografa Romana Vondrouše. 

Autor:  Tomáš Klement
Pořad: Rande s Jolanou  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: sobota 18:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Srážky: déšť, Dolní Lipka
  Od 22.2.2017 07:25 do 11:30; na silnici 37 u obce Nasavrky okres Chrudim; nehoda; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; tvorba kolon vozidel; 2 x OA bez zranění.
  Od 22.2.2017 07:20 do 10:25; v ulici Přeloučská v obci Pardubice; Staré Čivice, před prodejnou Coop; nehoda nákladního vozidla; NA x OA bez zranění, na místo PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace