Dva zážitky z vlaku

rychlík - Foto: Alena Palečková

rychlíkFoto: Alena Palečková

Jela jsem před pár lety z Prahy do Kolína večerním pantografem, který končil v Pardubicích. Byla jsem celý den v divadle, zkoušel se záskok, do toho začal předpremiérový blázinec, a protože jsem věděla, že mě zítra čeká totéž, těšila jsem se, že ve vlaku načerpám síly.

Uprostřed plného vagónu seděla asi sedmdesátiletá paní, na sedadle vedle sebe měla velikou tašku a stejnou tašku měla i na sedadle naproti. Jedno místo tedy bylo volné. Ta paní nevoněla. Ale jiné místo nikde nebylo a já byla utahaná. 

„Vezu dceři dvě deky," oznámila mi, sotva jsem si k ní sedla. Snad tě dcera vykoupe, pomyslela jsem si a vytáhla jsem knížku, protože jsem neměla sílu se s ní bavit. Za chvíli se mě zeptala, jestli už bude Kolín a já zavrtěla hlavou. 

„Kdepak. Ještě jsme nebyli ani v Klánovicích." Přikývla. 

„Vezu dceři dvě deky, tak abych nepřejela." Rozhlédla jsem se po vagonu. Pořád bylo všude plno. Snažila jsem se příliš nedýchat, ale bylo to ještě horší. Sice se nezadusím, ale zato omdlím. 

Po půlhodině jsme zastavili v Úvalech. 

„To už je Kolín?" 

Unaveně jsem se na ni podívala. 

„Ne. Není.“ 

Tuhle otázku opakovala ještě několikrát. Když se mě na totéž zeptala v Českém Brodě, řekla jsem jí, že v Kolíně vystupuju, tak ať se nebojí, že jí včas řeknu. Spokojeně přikývla, začala se hrabat v tašce a pak se na mě podívala. 

„Vezu dceři dvě deky! Bude mít radost! Tak abych nepřejela!" 

Nakonec jsem u ní zůstala sedět, i když se kolem nás, místa uvolnila. To abych ji před Kolínem upozornila, že bude vystupovat. Když jsem jí to ve Velimi řekla, pohrdavě se na mě podívala. 

„Já nevystupuju v Kolíně! Já jedu do Pardubic!" 

Víte, když mi někdo říká, že se nudí a nemá co dělat, poradím mu, ať jede pantografem do Prahy a zpátky a nudit se přestane! Já sice, po třiadvaceti letech dojíždění, už nejsem tolik lačná po nových zážitcích, ale zážitky jsou lačné po mně a často na mě ve vlaku nějaký čeká! 

Mému nedávnému zážitku mohlo být tak třicet. Byl blonďatý, štíhlý, měl hezké oči a vypadal jako od divadla. Není divu, že jsme se za chvíli bavili o všem možném. 

„Zločinnost je strašná! Já bych už jenom za krádež čehokoli usekl ruku! Buď to do týdne vrátíš, nebo přijdeš o ruku! Chci s tím jít do voleb! Aby byl takový zákon! Tvrdé zákony proti zlodějům! Sekal bych jim ruce i nohy! A za každou násilnost bych dával doživotí! Ale ne aby je živil stát! Jestli chceš přežít, tak ať ti dává peníze tvoje rodina! Sám bych asi nic nezmohl, ale půjdu do toho s nějakou stranou!" 

Pokračovali jsme o čím dál větší zločinnosti dětí a pak, možná proto, aby naši chmurnou debatu trochu odlehčil, otevřel batoh a vytáhl čtyři časopisy. 

„Nechcete?“ 

Časopisy byly sice drahé, ale byla to stará čísla. 

„To mám z bazaru," řekl, když viděl, že koukám, kdy vyšly. „Stály dohromady šedesát korun, ale mám je zadarmo. Chtěl jsem je zaplatit, ale nikdo si mě nevšímal, prodavačky se vybavovaly, tak jsem dal časopisy do batohu a odešel jsem." 

Rozesmála jsem se. 

„Vy mi něco říkejte o useknuté ruce!" On se ale neusmál, jen vážně pokýval hlavou. 

„Kdyby takový zákon byl, nikdy bych ty časopisy nevzal!" 

Pořad: Když vypráví nápověda  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 15:30  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. června  2017 v 15:30     Audio  rubrika: Když vypráví nápověda

  Podvod se žákovskou knížkou

  Vzpomínáte si na žákovské knížky? Kolik generací mělo trauma z toho, když se od matky nebo od otce, ozvalo: Ukaž žákovskou knížku! Ani nevím, jestli ještě existují, protože jsem s nimi skončila v roce 1998, kdy šla...

   
 • 18. června  2017 v 15:30     Audio  rubrika: Když vypráví nápověda

  Kdy jsem se vlastně narodila?

  Skoro každý máme den svého narození jasný. Skoro každý. Já se narodila ve středu 22. června 1950, v šest hodin večer. Nenarodila jsem se v kolínské nemocnici, ale v Husově ulici vedle spořitelny, v domě číslo 49, v...

   
 • 11. června  2017 v 15:30     Audio  rubrika: Když vypráví nápověda

  Maminka Dokonalá

  Máme krásný červen, tak se pojďme trochu ochladit do lednových mrazů. V ten lednový pátek jsme skončili zkoušku v Činoherním klubu před třináctou hodinou a já se těšila, že se vyhnu narvaným pátečním odpoledním vlakům,...

   
Pardubický kraj
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 07:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Rosická, Pardubice II, Pardubice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 10.07.2017 11:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná ...
  ulice Mladých, Pardubice II, Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná (1 jízdní pruh) v ul. Rosické, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace