Tři třináctky

Filip se narodil 13. února - Foto: Honza Ptáček

Filip se narodil 13. únoraFoto: Honza Ptáček

Syn Filip, ode mě dostal do vínku dvě třináctky - tu třetí nepočítám, ta byla „v mé“ režii. Na tu jeho první třináctku, se musíme vrátit do roku 1973!

Kluk, který v tomto roce nastoupil jako kulisák do kolínského divadla, kde jsem pracovala jako nápověda, byl usměvavá blonďatá mánička. Přespával, kde se dalo, protože jednou v hádce řekl svému otci, který měl vysokou funkci u policajtů, že emigruje a tím mu zničí kariéru a tak ho otec radši vyhodil z domova. 

Bydlela jsem v jednopokojovém bytě po babičce a trochu jsem se nudila, tak jsem mu nabídla, jestli u mě nechce bydlet, než si najde nějaký podnájem. Souhlasil, a ani jeden z nás netušil, že nám právě začal rok příjemného, svým způsobem kamarádského soužití. Já se přestala nudit a Vios, jak jsem mu říkala, měl kde spát. 

Po roce nám bylo jasné, že stojaté vody našeho vztahu, ze kterých není kam odplout, vypustíme. Vios si našel podnájem a 13. května 1974 jsme se naposledy milovali.
Koncem června mi bylo jasné, že jsem těhotná. Viosovi jsem to řekla, nic jsem po něm nechtěla, ale jeho reakce mě překvapila. 

„Ty budeš mít miminko? Tak se vezmeme!“ 

A tak jsme měli 13. září 1974, poněkud extravagantní svatbu. Dlouhé šaty s kapucí mi půjčila herečka Lorna Vančurová, která tehdy hrála v Kolíně, a které se o pár let později narodila čtyřčata, za svědky nám šli kamarádi z kolínského divadla a nechyběli ani herci. 

Druhý den odjel Vios do Prahy, kde už dva měsíce pracoval v divadle, a já jela s kolínským divadlem do Martina, na přehlídku divadelních her k 30. výročí Slovenského národního povstání. Cesta rychlíkem byla dlouhá a tak skoro všichni celou dobu popíjeli a mě, novomanželku a maminku, láskyplně opečovávali. 

Když jsme v noci přijeli do Martina, upadl jeden náš kolega na nástupišti a s výkřikem, bratia Slováci, tu som!, upadl podruhé - do bezvědomí... 

Po této mé „svatební cestě“ se už nic výjimečného nestalo. Těhotenství probíhalo bez problémů, Vios jezdil domů na víkend, já mu vyprala, vyžehlila, a on zase v pondělí odjel. 

Když nebyl doma, připravovala jsem místnost, kde jsem bydlela, na příchod miminka, z novomanželské půjčky jsme koupili, co v bohémské domácnosti chybělo, což byla třeba televize, pračka, vysavač či lednička a pak už jsem čekala na třináctého února, i když mi doktor řekl, že porod bude druhého. 

Třináctého února jsem si došla na oběd do Jitřenky na náměstí. Dala jsem si filé a bramborovou kaši, vrátila se domů, a protože mě začalo trochu bolet břicho, šla jsem to říct mamince, která s otcem a s mými dvěma bratry, bydlela v prvním patře. 

„To už bude ono,“ řekla maminka. „Pojď, Irenko, půjdeme pomalu do nemocnice.“ Vzala mi tašku, kde jsem měla věci do porodnice a pomalu jsme šly přes celé město. 

Nádherně svítilo sluníčko, povídaly jsme si, smály se, a já nás obě vidím dodnes před očima. Uběhlo odpoledne, v osm hodin večer jsem už ležela na sále, ale Filípkovi se pořád ven nechtělo. 

„Budeme muset vzít kleště,“ řekl pan primář, mladá doktorka ho snaživě poslechla, vzala kleště a šla ke mně. 

„Paní kolegyně, ty kleště držíte obráceně,“ upozornil ji decentně pan primář, my se s Filípkem lekli, já zatlačila a Filípek se konečně s touto poslední, vyčerpanou vlnou, vyhoupl ven - do života se třemi třináctkami... 

Pořad: Když vypráví nápověda  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 15:30  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 9. dubna  2017 v 15:30     Audio  rubrika: Když vypráví nápověda

  Umíš si zavázat tkaničky?

  Prý se loni u zápisů do prvních tříd zjistilo, že si děti neumí zavázat tkaničky! Zjistilo se to prý podle TESTU, protože jinak se to ani zjistit nemohlo - tkaničky u dětských bot většinou nejsou.

   
 • 2. dubna  2017 v 15:30     Audio  rubrika: Když vypráví nápověda

  Ty jsi divná

  Nejsem zvyklá snídat. A tak když jsem v roce 1994 začala dojíždět z Kolína do pražského Činoherního klubu, dělala jsem si do vlaku svačinu a při jídle jsem si četla noviny, protože jíst a přitom číst, je můj zvyk odmalička....

   
 • 26. března  2017 v 15:30     Audio  rubrika: Když vypráví nápověda

  Čtenáři a kamarádi

  Koncem ledna jsem šla v neděli ráno s naším Atíčkem do parku. Nechtělo se mi vstávat, venku mrzlo, ale pejskové se venčit musí. Tak jsem si natáhla džíny, na noční košili jsem si vzala bundu, na hlavu si narazila kulich...

   
Pardubický kraj
  Srážky: sněžení, Korouhev II/360
  D11, mezi km 59.5 a 70, ve směru Hradec Králové, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 28.04.2017 07:15 Do 28.04.2017 12:00, pohyblivé omezení, úklid odpadků a ...
  silnice I/43 (ulice Nádražní), Lanškroun, okr. Ústí nad Orlicí, práce na údržbě mostu, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 02.05.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, Částečná uzavírka v prostoru mostu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace