Ty jsi divná

Nejsem zvyklá snídat. A tak když jsem v roce 1994 začala dojíždět z Kolína do pražského Činoherního klubu, dělala jsem si do vlaku svačinu a při jídle jsem si četla noviny, protože jíst a přitom číst, je můj zvyk odmalička. Když jsem přišla ze školy a babička mi dala oběd, měla jsem už připravenou knihu a v ní konkrétní kapitolu, na kterou jsem se těšila víc než na oběd.

A teď jsem se stejně těšila do vlaku, na svačinu a na noviny. Navíc jsem věděla, že pak už nebudu mít čas se najíst, protože i když se v Činoherním klubu vaří, nápověda čas na oběd nemá. I o pauze totiž většinou pracuje.

„Irenko, jaký škrt se to udělal? Nezapsal jsem si to...“

„Nechceš si se mnou říct druhý obraz?“

„Prosím tě, řekni mi, jak jsme včera změnili ten můj text!“

A protože po zkoušce, která končí ve čtrnáct hodin, pospíchám na vlak do Kolína, naučila jsem se jíst ráno ve vlaku.

Svačinu do vlaku si dělám večer, zabalím ji do alobalu a dám do ledničky. Největší tragédií mého dojíždění je, když si jídlo zapomenu. A ještě jedna tragédie mě občas potká. Vlezu do kupé, kde je už jenom jedno místo volné, sednu si, mám hlad a… nechám alobalový balíček v tašce, protože v kupé není správná konstelace. Ne proto, že nás tam sedí osm, ale že tam sedí takoví cestující, před kterými prostě jíst nemůžu. Jsem divná, co? Tak si aspoň čtu noviny, ale myšlenkami jsem pořád u své svačiny, kterou jsem si s takovou láskou večer udělala...

Včera jsem jela expresem, ve společném vagonu, kde jsou sedadla za sebou nebo dvě sedadla proti sobě, se stolkem uprostřed. Sedla jsem si ke stolku, kde nikdo neseděl, a když přišel mladý pár a sedl si proti mně, přelétla jsem je pohledem. Budou mi vadit při jídle, nebo ne? Když vytáhli bagety, oddychla jsem si. Budou jíst také. Bože, ty jsi divná, vzdychla jsem si. Myslíš si, že někoho zajímá, jestli jíš?

Ti dva se učili, a když spolu mluvili, tak potichu, žádné rušivé vlny nevysílali. Vytáhla jsem první housku. Byla z ovesných vloček, se šunkou a s nakrájenými ředkvičkami.

Už po prvním kousnutí vypadal můj černý rolák jako zasněžený a já si začala nadávat. Dojíždíš víc jak dvacet let! Víš dobře, že si do vlaku nesmíš vzít koblihu, posypanou cukrem! Nesmíš si vzít nic, co se drobí a drolí, co sněží drobky na oblečení jako při vánici! To tě nenapadlo, co udělá houska z ovesných vloček?

Napadlo, přiznala jsem si smutně. Tak proč sis nevzala chleba? Když ona je tak dobrá, bránila jsem housku, a protože jsem ji už snědla, začala jsem ze sebe oprašovat drobky. Po chvíli jsem vytáhla druhou housku. Věděla jsem, že mě stejný proces oprašování bude za chvíli čekat podruhé, ale s chutí jsem se do ní zakousla. Jsem fakt divná, zkritizovala jsem opět svoji nenasytnost. Musím sníst i tu druhou housku, i když vím, že budu zase celá zadrobená!

A tak jsem jedla a četla si noviny, a když jsem snědla i druhou polovinu své svačiny, deset minut jsem ze sebe znovu oklepávala vločky a musela jsem dokonce vyklepat i černošedou šálu a smést drobky ze sedadla.

Před hlavním nádražím jsme se začali všichni oblékat.

„Ty jsi divná,“ řekl najednou mladík té dívce a moje zvědavost zaúpěla. PROČ je divná?! Vzdám se na týden svých alobalových dobrot, když se to dozvím! Ale mladík víc neřekl, dívka si zavázala šálu, oblékla kabát a pak mu klidně odpověděla.

„Já vím.“

V tu chvíli jsme se na sebe všichni tři podívali, a já, nešťastná, že se nedozvím PROČ je ta dívka divná, jsem si s významným pohledem na mladíka, neodpustila poznámku.

„A kdo není?“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.