Ozvěny doby římské zní Pardubickem

26. srpen 2014

Kopí staré skoro dva tisíce let nedávno vykouklo na svět pod Kunětickou horou na Pardubicku. Odborníci tento nález považují za velmi vzácný. Po důvodech jsme pátrali v rozhovoru s ranním hostem.

„Jednalo se o hrot železného kopí. Našli jsme ho v hrobě z doby římské. Byla to vyhloubená jamka, do které se vkládaly spálené kosti včetně milodarů,“ přibližuje nález archeolog Jan Jílek.

Podle něj je malá četnost podobných nálezů v okolí Pardubic daná stavem výzkumu: „Archeologové musí mít svým způsobem štěstí. Doba římská tady zatím nebyla moc zastoupená. Proto z tohoto nálezu máme takovou radost. Třeba na jižní Moravě toto patří takzvaně k denním chlebu, ale u nás je to po delší době novinka a dobrá zpráva.“

Vzácný objev vzácné oblasti

Expert se přitom nedívá na jednotlivý nález, ale souhrnně na celou lokalitu: „Už před několika lety se našly části sídliště. Ale s nimi se setkáváme mnohem častěji než s těmi hrobovými nálezy.“

Objevené kopí pravděpodobně patřilo germánskému válečníkovi. Hrob měl chudou výbavu. Z ní se následně modeluje podoba nositele zbraně. Odborníci věří v objevení nejen bojovnických hrobů, ale třeba taky ženských.

I archeolog se umí radovat

Co prožívá archeolog, když objeví určitý předmět? „Archeologické štěstí je specifické. Člověk se rozzáří, a potom se z toho raduje klidně celý týden. Přemýšlí, jak se věci bude věnovat. Představuje to výzvu pro odborné i populární zpracování.“

Jan Jílek dodává, že nález musí být svým způsobem odpracovaný: „Každý z nás si musel dlouho počkat na svůj životní objev. Nepřichází to hned po nástupu do zaměstnání.“

autor: MAL
Spustit audio