Železné hory odhalují ukrytou krásu. Chtějí být baštou geologie

18. duben 2016

Čtvrtstoletí. Právě takové výročí letos slaví Chráněná krajinná oblast Železné hory. Turisté by si prý v budoucnu mohli oblast spojovat se zajímavými geologickými objevy. Mohlo by fungovat podobné spojení jako mezi CHKO Třeboňsko a jihočeskými rybníky.

„CHKO Železné hory a Národní geopark Železné hory se společně snaží propagovat neuvěřitelnou pestrost geologie Železných hor. Nikde jinde ve střední Evropě na tak malém území nenajdete tolik geologických jednotek, geologických útvarů. Ale geologie je většinou ukrytá někde pod zemí a není tak dobře vidět jako třeba rostliny a živočichové. I tak jde skutečně o velikou zvláštnost,“ říká za Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky Vlastimil Peřina.

V čem je rozdíl?

Liší se vůbec nějak CHKO a geopark? „CHKO je instituce vyhlášená vyhláškou, zákonným předpisem. Má i jisté regule, co se dá na jeho území dělat. Geopark je takové ocenění, takový certifikát, který dává ministerstvo životního prostředí vybraným územím, která se snaží propagovat geologické dědictví ve vztahu k cestovnímu ruchu. Není s tím spojené omezení režimu. Po několika letech se přehodnocuje, jestli si skutečně ten titul dané území ještě zaslouží. Železné hory byly historicky třetím Národním geoparkem. I to ukazuje významnost území. Teď se snaží o zápis do sítě geoparků UNESCO.“

Čtěte také

Úplné začátky CHKO Železné hory vnímal Peřina z úplně jiné pozice: „V té době jsem ještě byl člověk školou povinný. Už tehdy jsem si ale vystřihoval články, které se toho týkaly. Věděl jsem o některých zajímavých lokalitách, protože ze Železných hor pocházím. Mou současnou prací se mi prakticky splnil můj klukovský sen. Téma ochrany přírody už z principu přináší dnešní společnosti jistá omezení, proto ne vždy je vnímaná pozitivně. Ale příroda si zaslouží ochranu, aby byly zachované některé její hodnoty. Pozitivní přístup převládá, i když to tak někdy nevypadá.“

Unikáty

Mezi železnohorské rarity můžeme počítat třeba vrbu borůvkovitou. Ta roste jenom na třech místech v Česku. „Je to takový pozůstatek doby ledové, roste na místech s velmi chladným mikroklimatem. Třeba na jedné louce u Trhové Kamenice máme několik exemplářů této velmi vzácné severské vrby. Taky se objevují jeřábi popelaví, kteří u nás dřív vůbec nehnízdili, anebo celá řada vzácných rostlin,“ vypočítává Peřina.

Vlastimil Peřina

A jak dodává, na úterý se v sídle Správy CHKO Železné hory v Nasavrkách chystá Den otevřených dveří: „Tématem je tentokrát voda. Budou tam i akvária s některými zástupci vodní říše. Nebude chybět ani mikroskop a na plátno přeneseme obraz těch nejmenších tvorů.“

autor: MAL
Spustit audio