Máme hosty30. srpna  2017 v 08:35  

Borec bodoval na prestižní soutěži býků v Paříži

Skot plemene limousine (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Skot plemene limousine (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Francouzský šampionát býků plemene limousine je prestižní záležitostí. Má 130 let trvající tradici a letos vůbec poprvé se ho účastnili také zástupci z Čech. Farmář Josef Papáček z osady Kaliště na Orlickoústecku s býkem Borcem bral třetí místo.

Jenom dostat se na tuto akci je obrovský úspěch. Pořadatelé si totiž zvířata vybírají a chovatelé musí čekat na pozvání. Českou republiku nakonec reprezentovalo několik býků a jejich chovatelů: „Rivalita mezi námi není, jeli jsme tam všichni společně za Česko. Na to, abychom si konkurovali, máme domácí výstavy,“ říká Josef Papáček. 

Hovězí miss 

V soutěži masných plemen na zemědělském veletrhu Sima-Simagena vybírá zahraniční hodnotitel toho nejhezčího býka, jde vlastně o jakousi býčí miss: „Hodnotí se výška, délka, přední šířka hrudníku, hloubka hrudníku, šířka a délka zádě a celkové osvalení,“ vysvětluje Josef Papáček. 

Jeho mladý, třináctiměsíční býk Borec vynikal, vzhledem ke svému věku, právě nadprůměrným osvalením.  

Červený hadr na býka neplatí 

Dovednosti se nehodnotí. Ale zvíře musí být klidné a nesmí vykazovat známky agresivity, v opačném případě by ho vyloučili. Mimochodem to, že býk reaguje na červenou barvu, je podle Josefa Papáčka pověra. Soutěžní býci jsou na ruch a přítomnost lidí zvyklí, jsou to klidná zvířata. 

Borec se na přání majitele účastnil ještě dražby a nakonec ho koupil německý chovatel: „Takže, když jsme jeli domů, měli jsme o jednoho míň, ale tak to prostě chodí,“ doplňuje mladý farmář.  

Kromě farmaření je Josef Papáček také dobrovolným hasičem a úspěšným tanečníkem: „Času na tančení není mnoho, ale je to příjemné odreagování. Vyčistíte si hlavu a odpočinete od starostí a práce na farmě,“ uzavírá Josef Papáček. 

Autor:  Miroslav Hruban  (HRU)
Pořad: Máme hosty  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 10:00 Do 20.11.2017 23:59, Úplná uzavírka provozu na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková ...
  D11, mezi km 72.3 a 74.2, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 07:45 Do 18.10.2017 16:00, Pozor!, Údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 69.4 a 71, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, oprava vodorovného dopravního značení, Od 18.10.2017 08:30 Do 18.10.2017 12:30, Pozor!, Údržba vodorovného ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace