Chutně, zdravě, pestře. Svitavští školáci neznají UHO

31. srpen 2015

UHO, neboli univerzální hnědá omáčka, je prý minulost. Jídelna Základní školy Svitavy, Felberova obsadila v celorepublikové soutěži O nejlepší školní oběd čtvrté místo. A chystala králíka.

Před dvěma lety skončila s rybí polévkou dokonce na druhé pozici. Klání se kromě jiného snaží bořit zavedené mýty ohledně tohoto druhu stravování.

„V naší školní jídelně se snažíme vést děti ke zdravějšímu způsobu stravování. To je nedílnou součástí moderního zdravého životního stylu. Kromě klasických jídel zavádíme taky jídla modernější. Zaujalo nás i téma soutěže králičí maso, které u nás taky připravujeme. Zkusili jsme se přihlásit. Z umístění máme velikou radost,“ nepopírá vedoucí školní jídelny Hana Bolcková.

Ředitelka zmíněné školy Jana Pazderová je na tuto jídelnu hrdá: „U nás do ní chodí všichni zaměstnanci. Velice si ceníme, že je tak dobrá s tak šikovnými pracovnicemi. Pak představuje komfort pro zaměstnance. Něco navíc, co každý zaměstnavatel neposkytne. Doufám, že se budeme dál zlepšovat. Je to velmi důležité.“

Jak se hodnotí?

Do soutěže se letos přihlásilo skoro devadesát jídelen, porota následně podle zaslaných jídelníčků a fotografií vybrala deset finalistů. „Byli jsme hodně překvapení letošním pojetím soutěže. V Praze při finále jsme strávili dva dny. Ochutnali jsme spoustu zajímavých jídel. Servis měl špičkovou úroveň,“ vyzdvihuje Pazderová.

Jana Pazderová a Hana Bolcková ze Základní školy Svitavy, Felberova

Na prvním místě se umístila Základní škola Mánesova Otrokovice. Jako hlavní chod připravila burger z králíka a houbovou pohanku s rýží. Polévka se skládala z dýňovomrkvového krému s čočkou. Salát byl z červené řepy a jako dezert posloužilo ovoce v jogurtu. Porotě její roli Pazderová vůbec nezáviděla: „Všechna jídla byla výborná. Vždycky se tam objevilo něco inovativního. Je to o chutích a drobnostech.“

Hodnotilo se, jestli jsou jídla trendy a in. Děti měla zaujmout a současně být zdravá. Sledovala se tedy nutriční stránka jídla, vzhled, chuť...

Dětské mlsání trvá

Dlouhodobou praxí ve školních jídelnách zůstává, že děti upřednostňují spíš smažená jídla, chuťově výrazná nebo sladká. Na druhou stranu nepohrdnou ani rybí polévkou. Ve Svitavách mívají taky ne úplně běžné přílohy v podobě kuskusu nebo bulguru.

Dokonce si ani Jana Pazderová přesně nevybaví, jak vypadá pověstná omáčka UHO. „U nás se dělá výpek z masa nebo ptáček, tam je ta omáčka taky nahnědlá. Četla jsem spoustu komentářů u článků, které k soutěži vyšly. Lidé si stále myslí, že to, co se vaří na této soutěži, se běžně nevaří. Opravdu to ale není čistě soutěžní menu.“

Její slova potvrzuje vedoucí jídelny Hana Bolcková: „Králík se neobjevuje tak často jako jiné druhy masa, ale zhruba dvakrát za měsíc ho připravujeme. Jsme vázaní vyhláškou o školním stravování, kde máme jasně dané finanční normativy. Nemáme s tím problém. Nabízíme výběr ze dvou druhů jídel.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.