Dobrý člověk ještě žije. Dostane cenu

18. únor 2015

I v dnešní poměrně rychlé době se najdou lidé, kteří myslí na druhé. Navíc jim chtějí nezištně pomáhat. Právě pro takové se chystá 15. ročník Ceny Ď. Krajské kolo budou hostit taky Pardubice, všechno vyvrcholí v pražské Státní opeře.

„Mám pocit, že o akci ví zatím málo lidí. Je to škoda, protože jde o cenu určenou dobrodincům, mecenášům z kultury, sociální péče, charity, vzdělávání a jiných oblastí,“ říká členka Krajského kolegia Ceny Ď pro Pardubický kraj Věra Doležalová.

Kolegium se podle ní cíleně nesetkává: „Rozhodujeme samostatně, nezávisle, abychom se neovlivňovali navzájem. Vybereme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vidíme se jenom dvakrát do roka, při krajském a při celostátním kole.“

Čas na nominaci stále zbývá

Budoucí oceněné navrhují ti, kdo dostanou jakoukoliv nezištnou pomoc. „Doporučovat můžou jednotlivci, ale i sdružení, různé instituce. Nikdo nesmí nominovat sám sebe nebo projekt, který odporuje morálním zásadám. Jinak to není uzavřené v podstatě nikomu. Nominovat se v kraji dá do 8. března, celostátně až do 30. dubna,“ doplňuje Doležalová.

Krajské kolo se uskuteční 15. dubna od 16 hodin v Rytířském sále Východočeského muzea. „Jednotliví nominující a nominovaní se vzájemně představí, popovídají o sobě, o své činnosti. Preferujeme, aby přišli ti, kteří třeba chtějí v budoucnu s Cenou Ď spolupracovat. Atmosféra bývá velice přátelská, rodinná, silně emotivní, tečou slzičky. Ti lidé to mnohdy nečekají, ani nepředpokládají. Jsou mile překvapení a povzbuzení k další takovéto činnosti. Děkovat je důležité, možná i proto, aby takových lidí bylo více.“

Čtěte také

Celostátní kolo Ceny Ď bude 15. června od 17 hodin ve Státní opeře v Praze. Ceremonii by měl zahájit ministr kultury. Věra Doležalová vysvětlila, proč se změnilo tradiční dějiště, tedy Národní divadlo: „Cena Ď má půlkulaté výročí. Do historické budovy by se všichni účastníci už nevešli.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.