Máme hosty19. května  2017 v 08:35  

Folkové Chvojení: festival člověčí muziky

Festival člověčí muziky. To je Folkové Chvojení - Foto: Folkové Chvojení

Festival člověčí muziky. To je Folkové ChvojeníFoto: Folkové Chvojení

Už poosmé se v lesním arboretu ve Vysokém Chvojně sejdou v polovině června milovníci folku na festivalu Folkové Chvojení. Do jeho zákulisí nechal nahlédnout jeho pořadatel Ivan Kurtev.

Fanoušek diskoték a taneční muziky se k folku dostal přes první manželku. „Díky ní jsem ochutnal atmosféru legendárního Svojšického slunovratu. Hrozně jsem tomu propadl. Když o rok později ohlásili, že bude konec festivalu, tak mě to zasáhlo,“ vzpomíná Ivan Kurtev. 

Tak se zrodila myšlenka na nový festival. „Je to jako včera, když jsme hledali místo, název a sestavovali první program, a dnes už se o Chvojení mluví jako o malých Svojšicích.“ 

Chvojenské arboretum láká i bez festivalu 

Volba nakonec padla na nádherné prostředí arboreta ve Vysokém Chvojně. Přírodní skvost, který založil markrabě Pallavicini, je plný různých cizokrajných stromů a keřů a je ideálním místem pro akci tohoto žánru. „Krásné místo, které i bez festivalu stojí za to navštívit,“ dodává Ivan Kurtev. 

Program plný starých bardů i mladých hvězd 

Nejen prostředí má co nabídnout. Bohatý je také letošní program. V přírodním amfiteátru vystoupí například František Nedvěd & TieBreak, Žalman & Spol, Wabi Daněk & Miloš Dvořáček, Paběrky Marko Čermáka, Vojta Kiďák Tomáško, Pepa Štross a další. „Z mladých interpretů třeba jihočeská Epydemye, která je držitelem žánrového Anděla a asi bych neměl zapomenout na Marien, kteří jsou na Chvojení, jak se říká, doma,“ dodává Ivan Kurtev. 

Vybrat největší hvězdu festivalu nebývá snadné, letošní rok je ale výjimkou. „Naše pozvání přijal mistr Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou, které doprovodí jejich band z divadla Semafor.“ 

Překvapení pro diváky 

Na návštěvníky čeká, jako každý rok, zpěvník poskládaný z písní vystupujících interpretů, ale také příjemné překvapení v podobě opraveného hlediště amfiteátru, které určitě zvýší komfort. Samozřejmostí už je možnost stanování, občerstvení, umývárny a vše, co k festivalu patří. Pro nejmenší bude k dispozici dětský koutek a rodiny a mladé návštěvníky potěší také snížené vstupné.  

Čtěte také: Od AG Fleku po Žalmana. Podívejte se na další videa z Folkového Chvojení

Než festival 16. a 17. června vypukne, můžou se milovníci folku naladit do správné nálady na Youtube kanálu Českého rozhlasu: „Spolupracujeme totiž s Českým rozhlasem a jezdí k nám tým, který natáčí koncerty i s obrazem. Na internetu si tak můžete pustit některé z vydařených koncertů minulého ročníku,“ dodává Ivan Kurtev. 

Autor:  Miroslav Hruban  (HRU)
Pořad: Máme hosty  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. září  2017 v 08:35     Audio  rubrika: Máme hosty

  Zažijte Kladruby naruby. Už tuto sobotu

  Chovu koní se v Kladrubech nad Labem věnovali už Pernštejnové, kteří zdejší panství koupili v roce 1491. I dlouhá historie chovu koní je důvodem, proč by měl být kladrubský hřebčín zapsán na prestižní seznam UNESCO.

   
 • 19. září  2017 v 08:35     Audio  rubrika: Máme hosty

  Postavit a zbořit. V Mýtě začíná Řemeslo/Skill 2017

  Náměstí ve Vysokém Mýtě se v příštích dnech změní doslova ve staveniště. Své dovednosti tam na sedmém ročníku mezinárodní soutěže učňů Řemeslo/Skill 2017 předvedou mladí řemeslníci z několika zemí.

   
 • 18. září  2017 v 08:35     Audio  rubrika: Máme hosty

  Bláznit je normální. Může se to stát i vám

  Akce Týdny duševního zdraví má působit na veřejnost, aby neodsuzovala duševně nemocné, a podpořit lidi v tom, aby se nebáli své potíže přiznat sami sobě, nebáli se vyhledat pomoc a věděli, kde ji mohou najít.

   
Pardubický kraj
  ulice Čs. armády, Žamberk, okr. Ústí nad Orlicí, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, částečná uzavírka (úsek ...
  Od 20.9.2017 12:05 do 21.9.2017 12:10; na silnici v obci Litomyšl okres Svitavy; na Smetaqnově náměstí před čp. 62; Pozor! Olej na vozovce; rozlitý olej na vozovce
  ulice Svaté Anežky České, Pernštýnská, Pardubice I, uzavřeno, Od 23.09.2017 14:00 Do 25.09.2017 10:00, úplná uzavírka místních komunikací v Pardubicích ul. Sv. Anežky České od křižovatky ulic Sv. Anežky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace