Hasiči z Chrudimi jsou republikové jedničky v poskytování první pomoci

19. říjen 2016

Hlavním nepřítelem nejsou jenom požáry. Dobrý hasič by měl být taky tak trochu psycholog, praktický lékař a podobně. Při výjezdech ho může potkat mnohé. Připravenost prověřila nedávná celorepubliková soutěž.

„Jednalo se o soutěž v poskytování první pomoci v podání profesionálních hasičů. Z každého kraje se mohlo zúčastnit jenom jedno družstvo se čtyřmi členy, tedy zdravotníkem, dvěma hasiči a velitelem. Plnili jsme úkoly jako při výjezdu. Bylo určených jedenáct stanovišť. Čekal na nás třeba úraz elektrickým proudem a pád osoby z výšky, která si lešením propíchla hrudník. Taky jsme navigovali babičku přes dveře při resuscitaci dvouměsíčního kojence. Řešili jsme i klasickou dopravní nehodu s větším počtem zraněných, záchranu tonoucího a další úkoly,“ říká za vítěze Milan Hodek z Chrudimi.

Na podobné situace jsou hasiči připravení. „Absolvujeme určité kurzy první pomoci nebo kurzy psychologické pomoci. Navíc každý hasič zastává při výjezdu určitou funkci a podle toho získává na kurzech praktické dovednosti, znalosti a zkušenosti.“

Náročnost směny ovlivňuje počasí

Milan Hodek prý cestou do práce většinou nepřemýšlí nad tím, co ho čeká. Situace řeší tak, jak přicházejí: „Na podzim začíná mrholit, je šero, bývá větší množství dopravních nehod. Naopak v suchém létě vznikají požáry. Toto všechno má na výjezdy vliv.“

Čtěte také

Mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková připomíná v souvislosti se startem topné sezóny i další momenty, které sbor zaměstnávají: „Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně, špatné spáry, nedostatečná vzdálenost hořlavých konstrukcí a materiálů od pláště komínového tělesa. Taky je potřeba mít v pořádku samotné topidlo, jeho instalaci a umístění. O víkendu si třeba pán zapaloval v kamnech a použil k tomu hořlavou kapalinu. Ta tam v žádném případě nepatří. Utrpěl popáleniny, zasahoval u něj i vrtulník.“

Během loňské topné sezóny, tedy od října 2015 do dubna 2016, došlo v Pardubickém kraji k 23 požárům způsobených komíny. Čištění spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných usazenin ve spalinové cestě. Minimálně jednou do roka by měl komín prohlédnout kominík.

autor: MAL
Spustit audio