I psaní literatury chce cvik. 1000 slov denně radí Kristýna Obrdlíková

22. březen 2017

Narodila se ve Znojmě, ale po studiích zakotvila v Pardubicích, kde momentálně pracuje jako knihovnice v Krajské knihovně. Nejenom četba je jejím koníčkem. Kristýna Obrdlíková se věnuje také dřevěnému šermu, „LARPu“, designování těchto her a dalším koníčkům. Do studia Českého rozhlasu přišla posluchače pozvat na literární dílny.

Larp je rozhodně fenomén, specifický druh her založených na hraní nějaké role: „ Je to průnik mezi zážitkovou hrou, divadelním představení a soutěží. Člověk jde do nějakého prostředí a v rámci pravidel nějakého světa hraje tu postavu. Představte si film a hlavního hrdinu. V larpu jste vy ten hrdina a děláte, co chcete vy. Má to jen nějaká základní pravidla,“ vysvětluje Kristýna Obrdlíková. K takové hře patří i kostýmy a také kompletní popis role, ale není dán scénář.

Představení bez obecenstva

Možná přemýšlíte nad tím, kdo je divák a proč jste na podobném představení nikdy nebyli? „Ta hra není pro diváka. Je hlavně pro ty hráče mezi sebou. Jediným divákem bývá fotograf,“ říká Kristýna Obrdlíková, která má blízko také k literatuře a to nejenom kvůli své profesi. Sama totiž také píše: „Věnuji se fantastické literatuře, spíše píšu sci-fi a zatím publikuji tak jednou ročně. Jsem teprve začátečník, píšu zhruba pět let. A hodlám se tomu věnovat nadále.“

Jako pracovnice knihovny ví velmi dobře, že bestseller je dnes relativní pojem: „Je rozdíl mezi kvalitní knihou a knihou, která se čte. Třeba v dětské literatuře je to Deník malého poseroutky, který je dobrý start do čtení, ale člověk by u něj neměl zůstat. Hloubku čtenářského zážitku je potřeba rozvíjet.“

Získat dnes nové čtenáře ale není snadné. I proto existují akce jako březen – měsíc knihy. V jeho rámci si i v pardubické knihovně přichystali několik zajímavých akcí: „Hledačka je hra, která zajímavým a kreativním způsobem umožňuje poznat interiér celé knihovny. A díky březnu, měsíci čtenáře, jsme otevřeli například i literární dílny,“ říká Kristýna Obrdlíková.

Jak se stát spisovatelem

„Talent je vhodný na všechno možné, ale všechno nezachrání, je nutné trénovat a cvičit jako u všech činností, kterým se člověk věnuje,“ radí Kristýna Obrdlíková: „Sedněte ke stolu a pište. Nejlépe každý den. Stephen King řekl, že po milionu slov už umíte psát. Ale to je fakt hodně. Takže když zvládnete napsat tisíc slov denně, tak to taky jde docela rychle.“

Základem je pak podle Kristýny Obrdlíkové dobrý příběh: „Čtenář pozná, proč knížku píšete. Jestli pro zisk, nebo ze srdce. A u nás se moc lidí neuživí spisovatelstvím. Pokud je knížka o ničem, tak čtenáře neoblafnete. Každému se líbí něco jiného, těžko říct, co je univerzálně platné, ale ten příběh většinou funguje.“

autor: HRU
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.