Jak funguje známá plavecká rodina? Táta to hrotí, máma utěšuje

2. červenec 2015

Když se člověk jmenuje Štěrba, nemá mezi plavci lehký úděl. Doma prý nejvíc výsledky řeší otec. Sestry Lenka a Michaela představují velké vzory pro svého mladšího bratra.

Třeba Lenka jako nemladší Češka překonala kanál La Manche. Z nedávných Her VII. letní olympiády dětí a mládeže v Plzni si Vojislav Štěrba přivezl čtyři medaile.„Předpokládá se, že jako Štěrba vyhrajete. Je to zavazující, ale taky motivující. Získal jsem dvě stříbrné a dvě bronzové. Chybělo tam zlato. Podle mě byl z našeho kraje nejlepší Jan Čejka, který na znakových úsecích vybojoval dvě zlaté medaile. Výhru jsem mu přál.“

Právě v plavání zaznamenal Pardubický kraj značné úspěchy. „Ale na medaile se spíš hraje na republikovém mistrovství. Olympiáda jsou takové závody za odměnu, kde máte možnost podívat se i na jiné sporty. Není tam takový stres,“ myslí si Vojislav Štěrba.

Na zimních hrách kvete pšenka víc

Pardubický kraj obsadil v celkovém pořadí „dětské“ olympiády 10. místo. Takto ho hodnotí vedoucí výpravy Lucie Lebedová: „Závodníci podali výjimečné výkony a byli spokojení, což pro nás je prioritní.“

Čtěte také

I když kraj tvoří hlavně nížina, daří se mu víc v zimních sportech než v letních. Díky biatlonu. Ten má v kraji tradici a velmi kvalitní reprezentanty. Asi nejvytíženějším vlajkonošem na letní olympiádě dětí a mládeže byl věhlasný Ondřej Moravec. „Ke všem se choval skvěle, děti z něj byly nadšené, sklidil velké ovace, rozdal mnoho podpisů, fotografoval se, chodili za ním i členové výprav z jiných krajů,“ vzpomíná Lebedová.

Malá velká olympiáda

Her se zúčastnilo přes dva tisíce mladých sportovců ze čtrnácti krajů Česka. Akce trvala čtyři dny a v sázce bylo 150 sad medailí. Podle Lebedové v podstatě jde o simulaci „velké“ olympiády. „Ve stejném duchu se nese zahajovací ceremoniál. Po každém závodě jsou květinové ceremoniály a večer medailové. Atmosféru dělají sami závodníci, když se jdou podívat na jiný sport. Je to velmi přátelské a emotivní.“

Jak ale dál podotýká, děti většinou zažily první akci, kde reprezentovaly. „Do budoucna doufáme, že někteří z nich budou reprezentovat i Českou republiku. Vidí úspěchy a taky to, co musí ostatní udělat pro úspěch. V kategorii starších žáků ale bývá předčasné mluvit o budoucí kariéře. Velký skok představuje přechod do dorosteneckých kategorií, a pak ještě do dospělých. Talenti tam jsou, uvidíme, jestli jim to vydrží. Jestli si to srovnají v hlavě…“

autor: MAL
Spustit audio