Jmelí táhne. Proč je vánočním symbolem?

10. prosinec 2014

I když můžeme mít různé vánoční tradice a zvyky, asi se shodneme, že k vánočním svátkům patří jmelí. Kde se tento symbol vzal a proč je barvou adventu fialová? S odpověďmi přišel do středečního Dobrého rána teolog Tomáš Pavlík z Chrudimi.

Jmelí lidi odjakživa přitahovalo svým tajemstvím. Taky naše předky fascinovalo, že zůstává celoročně zelené. „Tato rostlina má bohatou předkřesťanskou a mimokřesťanskou symboliku související s pohanskými náboženstvími a s magií. Považovalo se za léčivé, nosilo se na krku proti křečím nebo neplodnosti. Například mezi starými Kelty šlo o symbol znovuzrození, Slované ho dávali kolem úlů, aby se rozmnožovala včelstva.“

Slovo jmelí se podle Pavlíka odvozuje od slovesa jmout neboli chytat. „Však taky ve starší době jsme ho znali jako prostředek na výrobu lepu pro chytání ptáků. Přešel k nám i původně anglický zvyk líbání pod zavěšeným jmelím. Uchytil se. Charles Dickens ho popisuje už v 19. století.“

Fialový advent

Barvou současného období, tedy adventu, bývá fialová podle fialky. Skromná, nenápadná květina symbolizuje pokoru a kajícnost. „Když přijdete během adventu do kostela, bude laděný fialově. Kněz má fialové roucho, na adventním věnci jsou fialové svíce. Barva nás upozorňuje na to, jak bychom měli advent prožívat.“

K tomu přistupuje další adventní poselství: „Fialovou tvoří stejný podíl červené a modré. Znak autority moci a znak moudrosti dávají dohromady jakousi rovnováhu, mírnost, umírněnost. Tyto jevy by nás měly pomalu přivést do vánočního období,“ doporučuje Tomáš Pavlík.

Adventní věnec značí mnohé

Klasický adventní věnec nepatří mezi moc staré symboly. Pavlík říká, že ho používáme od začátku 19. století. „Čtyři svíce značí čtyři neděle, ale představují i symbol Ježíše Krista jako světla. Pomalé zapalování znamená pomalé přibližování jeho narození. Kruh symbolizuje uzavřenost, úplnost a přechod z jednoho životního stavu do jiného. To staré necháváme za sebou a přicházíme k něčemu novému.“

Pavlík si také myslí, že nemůžeme vypreparovat smysl jednotlivých období a věcí na to základní. „Vždycky se na dané období nabalovaly různé věci. Byla doba draček, přástek-což nejsou ryze duchovní symboly. V moderní době k tomu přistupuje komerce a tyjátr, který vidíme kolem sebe. To je spíš znamení doby než poselství adventu. Myslím, že to jádro, tu nosnou věc bychom si měli uvědomovat a to, co je okolo, tady prostě je a pomine.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.