Kanáři z Letohradu jsou extratřída. Lepší na světě skoro nenajdete

19. únor 2016

Zdeněk Tomka má být na co pyšný. Chová barevné kanáry, kteří drží krok se světovou elitou. V Česku konkurenci prakticky nemají a nebojí se srovnat ani s chovateli v cizině.

„Věnuji se soutěžnímu chovatelství. V tuto dobu už musím hnízdit. Mám i mláďata. Počasí na ně nemá žádný vliv. Jaro musíme umět vytvořit, abychom na podzim stihli všechny výstavy, které chceme absolvovat. Musíme začít trochu dřív než příroda.“

Není kanár jako kanár

Podle Tomky dnes existuje přes 400 barevných rázů kanárů. Dělí se do několika skupin. Postavové, zpěvné, křížence a barevné, kteří se dále dělí na melaninové tzn. tmavší a lipochromové tzn. světlejší, kterými se zabývá pan Tomka. „Světlé lipochromové kanáry ještě rozdělujeme na žluté, červené, dominantně bílé, recesivně bílé, slonovinově žluté a slonovinově červené. U všech těchto barev se mohou vyskytnout červené oči a potom se jedná u bilých o albino, u žlutých lutino a u červených rubino.“

České výstavy ovládají Tomkovi kanáři pravidelně. „Kdyby existoval nějaký recept, bylo by to velmi jednoduché a dělala by to spousta lidí. Stačí jenom chtít a věnovat tomu spoustu času. Bez toho času to nejde.“

Na výstavě hodnotí nominovaní posuzovatelé Českého svazu chovatelů, laicky bychom je mohli nazvat rozhodčími. „Hodnotí podle barvy, opeření, postavy, velikosti, postoje a nakonec celkový dojem. Pokud se posuzuje kolekce čtyř kanárů najednou, tak i celkový soulad. Na rozhodčího je dvouletá příprava. Pak přijde zkouškové období, kdy zkoušejí nejzkušenější chovatelé, jestli už adept potřebné znalosti má,“ vysvětluje Tomka.

Měření sil na mezinárodním poli má smysl

Teprve na světovém šampionátu chovatel zjistí, jak na tom opravdu je. „Můžete se porovnat s kolegy ze zahraničí. Mistrovství světa v našem oboru není zanedbatelnou věcí, protože se většinou účastní tak 32 zemí. Je tam asi 22 000-26 000 ptáků z celého světa. Výstavu navštíví až 100 000 návštěvníků. Určitě to je velká událost.“

Kakadu růžový

Zájem o chovatelství roste, což dokládá statistika. Během třiceti let stoupl počet vystavených ptáků asi čtyřnásobně. „Dnes jsou ty šampionáty někde úplně jinde. Nedovedu si představit, kolik lidí je připravuje-prý ve Španělsku měli až 5 000 dobrovolníků,“ říká Zdeněk Tomka.

Čtěte také

Kdo chce být mistrem světa, musí mít obrovské štěstí a musí tomu dát všechno. „Záleží na počtu odchovaných kanárů. Jestli jich někdo odchová 600 a někdo 100, je to rozdíl. Jinak se z nich vybírá. Zatím si myslím, že jsem spokojený tam, kde jsem.“ Z posledních tří šampionátů si Tomka přivezl dvě pátá a jedno šesté místo.

Nenáročný chov

Krásný zpěv a taky zajímavé zbarvení a nenáročnost. To jsou asi nejčastější důvody, pro které si chovatelé pořizují kanárky. Tomka ale upozorňuje: „Pokud někdo chová kanáry v soutěžním chovatelství a chce je vystavovat, má to těžší. Jednotliví vyšlechtění kanáři se hůř odchovávají než průměrný ptáček, kterého si koupíte v obchodě.“

Kromě kanárů se Tomka v Letohradě podílí na chovu klokanů i papoušků. Má taky své chovatelské sny, ale zatím se o nich nechce šířit.

autor: MAL
Spustit audio