Mladá chrudimská kronikářka miluje vůni starých časů

11. únor 2016

Kronikářem může být jenom starý kmet. Této větě se v Chrudimi usmívají. Jejich kronikářce je 25 let. Svůj věk ale považuje Jana Stejskalová za výhodu.

„Nechci se stylizovat do role nějaké zkušené kronikářky, protože jsem se jí stala teprve před necelými dvěma měsíci. Jsem si jistá, že mě čeká mnoho let sbírání zkušeností a učení se. Určitě ale nepochybuji o tom, že to budou léta zajímavá. Myslím si, že věk v tomto případě není rozhodující. I když poznámku na něj slyším velmi často. Všeobecně se rozšířilo, že kronikáři bývají nějací starší pánové s plnovousem. Ale teď je podle mě jiná doba.“

Proč do toho šla?

„Když jsem zjistila, že je vypsané výběrové řízení, říkala jsem si, že to je blízké mému oboru, který studuji, tedy filozofii. Ani mě nikdy předtím nenapadlo, že bych někdy mohla plnit tuto činnost. Spíš jde o takovou výzvu, proto jsem se do toho pustila. Už u výběrového řízení jsem v podstatě přislíbila, že to nebude jednoletá záležitost. Pokud se mnou budou spokojení, snad budu pokračovat i dál,“ uvažuje Stejskalová.

Čtěte také

Během výběrového řízení se prý zapotila. „Když jsem vešla do místnosti, kde seděla výběrová komise, viděla jsem před sebou ty odborníky. Trochu se mi orosilo čelo, ale pak jsem si s nimi docela pěkně popovídala. Musela jsem ale samozřejmě říct, co mě k tomu vede.“

Jinak pracuje Stejskalová na chrudimském městském úřadu jako asistentka starosty. „To je taky mé plus, protože mám dobrou výchozí pozici a jsem v centru dění.“

Horká židle…

Na místě kronikáře nahradila Jana Stejskalová bývalého šéfa Státního okresního archivu Chrudim. „S tím se potýkám. Vím, že Ivo Šulc je určitě odborník. Je těžké po něm tuto funkci převzít. Ale budu se s tím snažit popasovat co nejlépe. Aspoň trochu se mu vyrovnat.“

Šulc měl navíc jako archivář k dokumentům blízko. Jak je bude získávat nová kronikářka? „Budu spolupracovat s odbory městského úřadu, ale hlavně s letopiseckou komisí, což je poradní orgán rady města. Ta mi poskytuje potřebnou součinnost při získávání podkladů. Členem komise je taky současný ředitel chrudimského archivu pan Boček. Tento moc milý pán mi vždy vyjde vstříc. Myslím si, že to půjde dobře.“

Dnešní podoba kroniky

Kronice se Stejskalová podle svých slov věnuje spíš večer, po pracovní době. „Stále mi lidé do práce nosí různé podklady, fotky, plakáty, které skladuji. Pak to bude tvořit přílohu psané kroniky. Kroniky se dnes píší většinou v elektronické podobě. Následně se dávají do pevné vazby a archivují se. Staré kroniky na zažluceném papíře mají své obrovské kouzlo. Miluji vůni archivů a starých tisků.“

K městu má kronikářka taky vřelý vztah: „Jsem rodačkou z Chrudimi a celý život jsem tam zatím prožila. Kdo mě zná, ví, že mám Chrudim ráda. Určitě v ní i zůstanu.“

Kromě práce Jana Stejskalová pokračuje ve studiu doktorského programu na Univerzitě Pardubice. „Věnuji se Janu Amosi Komenskému a jeho myšlenkovému odkazu. Mám výbornou vedoucí, která je mou obrovskou motivací a inspirací. Jednou bych třeba ráda tak trochu po ní převzala funkci na naší katedře a učila studenty, že je stále důležité učit se o Janu Amosi Komenském.“

Čtěte také

autor: MAL
Spustit audio