Mladějov nabídne klid i zalehlé uši

26. srpen 2015

Ani letos nechybí v programu prázdninových událostí v Pardubickém kraji tradiční akce Mladějov-Blosdorf. V sobotu připomene období první světové války a hlavně sté výročí Brusilovovy ofenzívy.

Tehdy se ruská carská armáda dostala až na území dnešního Slovenska. Boje se tedy neodehrají na stejném místě. Jde spíš o kulisy.

„Mladějovské kopce stoprocentně odpovídají prostoru, kde se tehdy bojovalo, tedy Karpatům. Mladějovská úzkorozchodná železnice je vybudovaná v době první světové války. Artefakt a příroda dávají tušit, proč se sejdeme zrovna tam. Dráha je přitom nezbytná pro strategii armád. Budeme se snažit ji dobýt. Kdo ji získá, pravděpodobně u Mladějova zvítězí,“ odhaduje organizátor Dan Urbánek.

Diváci v relativním bezpečí

Na rozdíl od filmu nebo počítače mohou lidé zažít historickou atmosféru boje na vlastní kůži. „Nedostanou zásah, ale mohou cítit horko z plamenometů, zápach střelného prachu, slyšet výbuchy tak, že se jim budou chvět ušní lalůčky. Návštěvníky se snažíme neděsit fyzickou bolestí, ale zároveň připomenout, že válka byla hrozná.“

Čtěte také

Mladějov-Blosdorf 1915 je největší tradiční akcí svého druhu u nás i ve střední Evropě a pořádá se na stejném místě od roku 2000.

Rekonstrukce bitvy Mladějov-Blosdorf 1915

Každý ročník nabízí podle Urbánka něco trochu jiného: „Částečně měníme scénář, počty jednotlivých stran, přítomnou techniku, té je ale velmi omezené množství. Kdo tam už byl, uvidí tedy něco jiného. Třeba loni celý svět vzpomínal na sté výročí zahájení války. Všude se to připomínalo, což se odrazilo na účasti návštěvníků a na nečekaně velké účasti bojujících skoro až za hranicí organizačních možností. Letos to bude tak akorát, aby si návštěvníci dostatečně užili.“

Dobové atrakce vedle skákacího hradu nebudou

Program se v Mladějově snaží striktně rozdělit na dvě části. „V podstatě se koná na dvou pozemcích. Historický zahrnuje třeba polní hostinec, fotosalon, četnickou stanici, polní nemocnici a soudobý zase zabezpečení pro návštěvníky-párky, pivo, skákací hrad. Představuje doprovodný program pro ty, kteří se nechtějí úplně pohroužit do historie,“ říká Dan Urbánek.

Staré mocnářství se připomene válečnou částí. Tam zazní vojenské písně. „Připomene se taky jako doba relativního duševního klidu. Méně shonu, méně zběsilosti, méně infarktů z přepracování. Flašinetář zahraje pomalé písně. Korzovat budou dámy v krásných kloboucích. Při pohledu na ně zastaví každý, kdo spěchá.“

Podobných akcí se podle Urbánka aktivně účastní v zásadě dva druhy lidí. „Někdo to má jako zábavu, koníček. Sbírá zbraně, uniformy, medaile a podobně. Občas si to obleče na sebe a jde se bavit. Druhá skupina udržuje kvalitu vojensko-historických akcí. Oni jsou nositeli historické věrohodnosti. Dbají, aby to bylo historicky správně. Zároveň to berou jako poslání.“

autor: MAL
Spustit audio