Nové kontakty a lepší angličtina. Pardubický vědec rád vyráží na zkušenou

15. únor 2017

Ze studenta plynule přešel do role vyučujícího. Jaroslavu Bartákovi se na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice zalíbilo. Vítá, že může předávat zkušenosti svým následovníkům.

„Nemyslím si, že jsem úplně přísný, ale chci, aby studenti něco věděli a dokázali mluvit o tématu, na které se připravovali. Absolvent může pracovat kdekoliv v chemickém průmyslu, v každé práci, kde mají nějaký vztah k chemii,“ říká.

Sklo a krystaly

Barták se zabývá kinetikou krystalizace u sklovitých materiálů. „Skla se připravují velmi rychlým chlazením taveniny. Vzniká materiál s neuspořádanou strukturou. Jeho opakem je krystal. Proces přechodu se nazývá krystalizace. Využívá se třeba v záznamových médiích, pro DVD, CD. To jsou ty nuly a jedničky, kterými zapisujete data, co chcete přenést.“

Růst krystalů v tenké vrstvě Ge-Sb-S

Vědec taky nedávno získal Cenu rektora pro mladé vědce do 35 let za publikační činnost v odborných časopisech na základě výzkumů ve skupině profesora Málka. „Jednotlivé poznatky dáváme dohromady a vznikají práce, které pak publikujeme. O výsledky se následně mohou opřít další vědecké skupiny. Stejně jako my se opíráme o vědecké výsledky jiných skupin.“

Cesty do neznáma

Výzkum Jaroslava Bartáka baví: „Nikdy nevíte, kam vás zavede. Rád budu taky dál pomáhat ve výchově nové generace vědeckých pracovníků.“

A navíc oceňuje možnost cestování za poznáním: „Stáže v zahraničí mi přinesly kontakty na nové a zajímavé lidi v mém oboru i v soukromém životě. Taky mi pomohly rozšířit vědecký obzor a zdokonalit angličtinu. Myslím si, že jsme na hodně dobré vědecké úrovni, i když s Japonskem se nemůžeme srovnávat v oblasti přístrojů. Těch mají daleko víc a kvalitnějších. Co se týká lidí a vědeckých prací, výstupů, tak jsme poměrně srovnatelní.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.