Obohatí olympiádu nový sport? Je genderově nevyvážený a oku lahodící

22. únor 2016

Představte si šestnáct bruslařů, anebo spíš bruslařek. Na ledě jsou všechny současně a předvádějí sehrané prvky. K tomu jim ladí taky šaty. Tak nějak vypadá synchronizované bruslení. Pardubice hostí poslední únorovou neděli nejlepší Čechy v této disciplíně.

V Areně se na Mistrovství ČR a Přeboru ČR představí 20 týmů a asi 300 závodníků. „Musíte skloubit příjezdy týmů z celého Česka. Závodníci se musí dostat do šaten. Oficiální tréninky jsou minutově dané od 8 do 13 hodin. Ve 14 hodin slavnostně zahájíme závod. Od 15 hodin až zhruba do 20 hodin budou jednotlivé soutěže. Tyto závody nepořádáme poprvé. Už jsme je organizovali třikrát, takže teď počtvrté,“ říká za Krasobruslařský klub Pardubice Miroslav Blaťák.

Do kolektivu sólisté pokaždé nezapadnou

Laik by si mohl myslet, že synchronizované bruslení představuje další krok po krasobruslení. Ale podle dlouholeté pardubické trenérky Jany Skřivánkové to až tak neplatí. „Řada lidí si myslí, že když skončí se sólovým závodním bruslením, že se zapojí do synchronizovaného bruslení a budou prostě hvězdami. Není to tak vždy. Dětské skupiny jezdí od začátku jenom synchronizované bruslení. Postupně se tam mohou zařazovat někteří sólisté. Někteří dělají současně obě kategorie.“

Čtěte také

Skřivánková se nejvíc zasloužila o vznik a rozvoj synchronizovaného bruslení v Pardubicích. Momentálně trénuje kromě sólistů i skupinu Avalanche, byla trenérkou nejúspěšnějšího seniorského týmu ORION (8x Mistr ČR, 8x účast na Mistrovství světa v synchronizovaném bruslení, z toho dvakrát na 10. místě). „V roce 1994 jsme založili první skupinu ORION. Začali jsme ve dvanácti závodnících, pak jsme skončili na dvaceti čtyřech, což byla podmínka pro účast na mezinárodních závodech. Potom se trochu změnila pravidla a počet závodníků se snižoval. Teď jezdí ve skupině synchronizovaného bruslení šestnáct závodnic, mohou tam být samozřejmě i chlapci nebo pánové. Jsou různé kategorie. Najdeme tam dokonce taky maminky.“

Krasobruslařský klub Pardubice - Orion junior

Ideální adept?

Podle Skřivánkové není potřeba někoho pro tento sport preferovat. „Člověk se musí přihlásit do kurzu bruslení. Většinou si vybíráme šikovné děti, nabídneme jim možnost trénovat.“

Krasobruslení obecně je velmi náročný sport, hlavně na časovou a finanční stránku. „Náklady na sportovní přípravu zahrnují nejenom náklady na pronájem ledové plochy, ale každoročně bývá potřeba pořizovat nové šaty, občas brusle,“ připomíná Miroslav Blaťák.

Lidé kolem synchronizovaného bruslení usilují dlouhodobě o to, aby se dostalo mezi olympijské disciplíny. „Pro nás by to znamenalo další rozvoj této disciplíny. Sice jde o smíšenou disciplínu, ale většinu tvoří dívky nebo ženy. Mohla by to být zajímavá genderová protiváha k jiným sportům.“

Aktuální skupiny synchronizovaného bruslení v Krasobruslařském klubu Pardubice

  • Polárky (mladší žactvo)

  • ORION Junior (junioři)

  • Avalanche (dospělí)

autor: MAL
Spustit audio