Máme hosty19. ledna  2017 v 08:35  

Slatiňany: město výletníků, koní a vyhlášené zmrzliny

Socha starokladrubského koně v zámeckém parku ve Slatiňanech - Foto: Tereza Brázdová

Socha starokladrubského koně v zámeckém parku ve SlatiňanechFoto: Tereza Brázdová

Nenajdete moc takových míst, která mají na malé ploše celou řadu turistických cílů. Návštěvníky ve Slatiňanech mají rádi, ale ti občas musejí svádět boj o parkovací místa.

„Někteří by chtěli dojet úplně na místo, aby nemuseli daleko chodit. I když jsme rozšířili parkovací plochu dole u hřebčína, pořád to nestačí. Snažíme se návštěvníky nalákat, pořád pořádat něco nového,“ říká starosta Ivan Jeník. 

Ještě atraktivnější zámek 

Blízkost atrakcí ale znamená, že se radnice musí umět dohodnout s památkáři i Národním hřebčínem Kladruby nad Labem, pod který patří slatiňanský chov. „Vycházíme si maximálně vstříc. Třeba už příští týden oficiálně začíná velká přestavba zámku a zámeckého parku. Fyzicky by měla začít asi až na jaře. Předpokládáme, že dojde k omezení provozu, ale pak by to mělo být velmi zajímavé pro turisty i občany Slatiňan.“ 

Kromě zámku a hřebčína do oblasti patří i muzeum starokladrubského koně Švýcárna, Kočičí hrádek, vyhlídka Chlum a taky rekreační lesy navazující na sousední chrudimskou část. 

Ivan Jeník - Foto: Milan Kosina

Ivan JeníkFoto: Milan Kosina

Slatiňany ale mají i své vlastní plány. Od soukromého vlastníka koupily bývalou textilní továrnu Modela, ještě předtím Kabeláčův mlýn. „Nechtěli jsme, aby se toto místo znehodnotilo. Teď je vypsaná architektonická soutěž. Místo bychom chtěli hlavně zpřístupnit lidem. Chceme z toho udělat takový kulturní stánek s víceúčelovým sálem, knihovnou, informačním centrem, společenskými místnostmi pro naše zájmové organizace,“ přibližuje Jeník. 

Čekání na obchvat 

Doprava město dost zatěžuje. Chrudimský obchvat vedoucí za Slatiňany zatím není. „Nemáme přímou možnost výstavbu ovlivnit. Nabídli jsme pomoc a součinnost Ředitelství silnic a dálnic, pokud by byly problémy s výkupem pozemků. Momentálně se zpracovává takzvaná nová EIA. Sice jsem v duchu optimista, ale reálně jsme po obchvatu měli jezdit někdy před šestnácti lety. Až po něm pojedeme, tak budu říkat, že je obchvat hotový,“ dodal starosta Slatiňan Ivan Jeník. 

Autor:  Jakub Malý
Pořad: Máme hosty  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Od 23.8.2017 16:50 do 18:30; v ulici Českých bratří v obci Vysoké Mýto okres Ústí nad Orlicí; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; Střet OA + cyklisty, s lehkým zraněním.
  Od 23.8.2017 16:45 do 18:00; na silnici 14 u obce České Libchavy okres Ústí nad Orlicí; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; Střet OA + motocykl, bez zranění.
  silnice I/11, Šedivec - Bredůvka, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, sportovní akce, Od 27.08.2017 00:00 Do 27.08.2017 23:59, sportovní akce: Závody ve sprintu motocyklů rozsah uzavírky: od křiž. se silnicí ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace