Soustružník, výsadkář, sokolník. Stanislav Menclík prošel různé profese

10. říjen 2017

Rád pracuje venku, nerad vstává a chce objevovat nové věci. Profesionální chovatel dravých ptáků se dnes stará asi o padesát svěřenců. V životě si toho ale prošel víc.

Stanislav Menclík se narodil v Litomyšli, ale pochází z Hrušové. Vyučil se soustružníkem a pracoval ve Vysokém Mýtě, pak odešel na vojnu. „Zpátky do haly se mně nechtělo. Těsně po revoluci jsem působil u soukromých podnikatelů, vystřídal jsem několik povolání. Dlouhodobě dělám bojové sporty, takže mi vyhovovalo být mezi výsadkáři v Chrudimi.“

Proč ptáci?

Menclík pracoval taky v USA. Dokonce dostal nabídku učit se chov sokolů v Nevadě. Po třech letech se vrátil do Česka, kde začal podnikat se sokolnickými potřebami a budovat chovné páry, což je podle něj velmi složité. Dnes své ochočené dravé ptáky vyváží i do zahraničí. „Využívám velkou zahradu, kde mají chovné komory. Část je zastřešená, mají tam třeba hnízdní dutinu ve skále.“

Na rozhovor si přivezl i čtyřměsíční samici sokola stěhovavého. „Má sokolnický výcvik a sokolnickou výstroj. Důležitá je čepička. Když je zatáhnutá, nevidí. Pak může být v klidu, uvolněná, relaxovaná. Má to proto, aby se neplašila. Dává se jí často i přes noc.“

Stanislav Menclík přišel do studia samici sokola stěhovavého
autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.