Stanice Pardubice - hlavní nádraží. Dorazil Legiovlak!

28. srpen 2015

Na více než dva týdny zastavil v Pardubicích jeden extra vlak. Díky němu se můžete dozvědět víc o legionářích a jejich době. Té odpovídají i samotné vozy. Jejich typy jsou vybrané podle dobových fotografií a pamětí legionářů. Legiovlak má putovat pět let po různých místech.

„Je to pojízdná replika legionářského vlaku z období 1918-1920. Momentálně čítá 10 vagonů. Návštěvníci je mohou vidět tak, jak přepravovaly naše legionáře před zhruba sto lety. Chceme předat co nejvíc prožitých zkušeností. Návštěvník potřebuje zhruba hodinu. Máme komentované prohlídky. V týdnu je otevřeno od 8 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 19 hodin,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Kam chodili na záchod?

Organizátory těší hlavně zájem mládeže. Jinak s projektem míří samozřejmě na všechny. „Ale třeba mladší generace o legiích neví skoro nic. Snažíme se doplnit mezeru ve vzdělání, která tady vznikla. Tyto dějiny se cíleně vymazávaly a my se snažíme, aby historie přetrvala.“

Starší podle Charfreitaga zajímají hlavně osudy předků, kteří ve vlacích jezdili. „Mnoho lidí se na ně ptá. Můžeme dokonce dohledat, kde přesně ten předek sloužil. Dotazy jsou občas všetečné, třeba kam chodili legionáři na toaletu a podobně.“

Zdravotní vůz legiovlaku

Osádku Legiovlaku právě teď tvoří dvě pětice, které se po dvou týdnech střídají. Celou dobu jsou na vlaku nepřetržitě. „Mají nacvičené ukázky. Jsou v replikách dobových uniforem, dělají průvodce a zabývají se výkladem.“

Vagonů bude víc

Soupravu se podařilo dokončit letos, předtím měla jenom tři vozy. A dál se rozšiřuje.

„Do konce roku by mělo vozů být 13. Pracuje se třeba na promítacím voze. Už je odstrojený a dělá se nástavba. Uvnitř bude takový malý kinosál. Promítneme dobové záběry z Ruska a další fotografie, které nemůžeme kvůli velikosti vlaku vystavovat ve vitrínách. Takový vůz nebyl součástí původní soupravy. Je to naše moderní vsuvka, abychom předali taky vizuální vjem. Ale ve sbírkách máme originální promítačku vyrobenou v Petrohradě, kterou si legionáři přivezli zpátky. Už tenkrát existovalo kino a film,“ usmívá se Charfreitag.

Jiří Charfreitag

V soupravě vyvolává velký zájem ubytovací vůz, kde legionáři žili. „Tam najdete dvoupatrové palandy. Byl to jejich pojízdný domov. Měli to útulně upravené, aby přežili tuhé mrazy. Používali kamínka…“

Legiovlak zve v Pardubicích k návštěvě zdarma až do 13. září. Potom pokračuje do Českých Budějovic.

autor: MAL
Spustit audio