Temné období pardubického Zámečku opět vyplouvá na povrch

23. červen 2014

V neděli Ležáky a v pondělí Zámeček. Pardubický kraj si sérií akcí připomíná události staré 72 let, které se točí kolem heydrichiády. Pondělní pietní akt začíná v areálu Památníku Zámeček v 15 hodin.

Často se Památník zaměňuje se samotnou budovou. Rozdíly popsal předseda občanského sdružení Za záchranu Zámečku Tomáš Novotný: „V tuto chvíli to jsou dvě oddělená místa. Larischova vila byla postavena roku 1885 za účelem parforsních honů. V období heydrichiády tam byli přímo ve sklepení věznění čeští vlastenci, kteří byli následně na místě dnešního Památníku popravení.“

Kdy se Zámeček stane muzeem?

Už v minulých měsících se objevila informace, že po čtrnácti letech mění chátrající vila majitele. Novorenesanční stavbu odkupuje Československá obec legionářská. S ní má sdružení smluvní vztah na delší spolupráci, proto se budou společnými silami snažit o její navrácení do společenského života města. Českému rozhlasu Pardubice popsal Novotný aktuální vývoj: „Teď už je to jenom o právnících a o podepsání smlouvy. Třeba město nám navíc bezplatně předalo plány na výstavbu muzea. Doufám, že v rozmezí roku až dvou by mělo být muzeum hotové.“

Díky legionářům se Novotný seznámil s několika válečnými veterány: „To je vždycky neskutečný zážitek setkat se s někým, kdo ty události zažil na vlastní kůži. Ten zážitek se moc nedá předat. Osobní setkání nenahradí žádný exponát v muzeu. Proto chceme tyto lidi určitě zvát na naše akce.“

Tomáš Novotný

Spojitost Zámečku a Ležáků

Pietní akt se v neděli uskutečnil v Ležákách. Stovky lidí si tam na místě bývalé osady připomněly výročí jejího vyhlazení nacisty. Právě obyvatelé Ležáků na Zámečku přišli o život.

Také tento rok se díky několika základním školám nese Oheň (bez)naděje. Jeho cesta vede až do Polska, kde v minulosti stály koncentrační tábory. Podle Novotného má taková akce významné dopady na mladou generaci, což je nezbytné pro zachování historického odkazu.

autor: MAL
Spustit audio