UNESCO Železné hory nezavrhlo. Posílá tam své lidi

9. březen 2016

Rok 2016 by měl být částečně přelomový pro Železné hory. Geopark by se mohl dostat na prestižní seznam UNESCO. Podle Jana Doucka šance stále žije.

„V tuto chvíli nemáme žádné informace o tom, že bychom vypadli, což je samozřejmě důležité. V létě by k nám měli přijet dva hodnotitelé. Zůstanou několik dnů. A finální rozhodnutí o tom, jestli geopark získá titul Globální geopark UNESCO, budeme znát pravděpodobně na podzim. Je to rozhodně významná značka. Vede ke zvýšení návštěvnosti. Prestiž je jednoznačná.“

Tuto nálepku u nás má zatím jenom Český ráj. „Každý geopark je něčím výjimečný. Věříme, že Železné hory jsou velmi výjimečné nejenom v rámci České republiky, ale v rámci celé Evropy, a proto si tu značku zaslouží,“ doufá Doucek. Národní geopark Železné hory zřizuje soukromý subjekt, což taky není běžné.

Hranice geoparku

„Je to území o rozloze 777 kilometrů čtverečních. Vymezují ho obce Chrudim, Chvaletice, Chotěboř, Ždírec nad Doubravou, Hlinsko a Proseč. Že jsme do geoparku vstoupili, nepoznáme. Žádné cedule na vstupních trasách doteď neexistují. Nezbývá nic jiného, než aby se člověk podíval na web geoparku, kde jsou hranice jasně definované. Kompletní ohraničení je technicky nemožné. Plánují se určité vstupní body, abyste věděli, že vstupujete do území, které je zajímavé.“

Geopark Železné hory - Obří postele

Když se podíváte na polohu Železných hor, uvidíte, že na jedné straně leží Kutná Hora, na další Žďár nad Sázavou a třeba i Litomyšl. „Plánujeme rozjet jednání se starosty těchto měst, protože se tato spolupráce jednoznačně nabízí. Na území geoparku je hlinecký masopust, který už dnes do UNESCO patří. Všechno se dá smysluplně využít třeba do nějakého turistického balíčku,“ říká Jan Doucek.

Brána do pravěku

Národní geopark Železné hory společně se záchrannou stanicí pro zvířata aktuálně dokončují novou turistickou atrakci v Boru u Skutče. Venkovní expozice podle Doucka od první květnové soboty zavede návštěvníky zpátky do hluboké historie. „Budou tam makety různých zkamenělin, zkamenělých zvířat. Plave tam například žralok v jezírku, nad hlavami létá prapták. Skoro vše, co tam lidé uvidí, jsou věci nebo zvířata, která se nacházela na území geoparku, případně v jeho blízkém okolí. Součástí je taky kamenná mapa. Nejsou to jenom natištěné plochy a dole umístěné kameny. Mapu tvoří reálné horniny vyřezané do různých siluet a poskládané. Na kamennou mapu byly potřeba natahat až tři tuny materiálu.“

Čtěte také

Geopark ale nechce těžit jenom z turistického ruchu. Taky místní by měli vnímat jeho významnost. „Třeba u Libáně stojí nejmenší most. Má rozměry desítky centimetrů. Nachází se v blízkosti silnice. Je to výzva pro návštěvníky, aby se prošli a našli si svou zajímavost.“

autor: MAL
Spustit audio