V Afghánistánu vás zabije spíš auto než kulka

8. říjen 2015

Novou posilou týmu redaktorů Českého Rozhlasu Pardubice je Šárka Kuchtová, která připravuje pořad Východočeské výlety. Povolanějšího člověka jsme pro tuto práci snad ani nalézt nemohli.

Šárka má totiž bohaté novinářské zkušenosti z Afghánistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a dalších zemí. Také o tom vyprávěla v Dobrém ránu.

Afghánistán Šárka Kuchtová poznala ještě před pádem Tálibánu: „Poprvé to bylo v roce 1998 a já jsem tam přijela se svým mužem a bylo to v rámci novinářské práce. Cestovali jsme, chtěli jsme o tom i něco psát, a tak postupně jsme k té novinařině přišli.“

Čtěte také

Nebyla to ale jen novinařina, které se věnovala. Fungovala i jako humanitární pracovnice pod hlavičkou organizace Člověk v tísni: „Humanitární práce jsme začali dělat v Čečensku, ale vlastně první naše cestovatelská zkušenost byla Turecko, Balkán a Ukrajina,“ vzpomněla na své začátky Šárka Kuchtová.

A jak se člověk z novináře stane humanitárním pracovníkem? „Je to plynulý vývoj, když vás přestane bavit dělat už jenom novinařinu, když už vám nestačí o tom jenom psát, protože zpětná vazba je poměrně dost zdlouhavá, tak si najednou ulevíte tím, že začnete ještě pomáhat.“

Nebezpečí číhá jinde, než čekáte

Práci v těchto oblastech má většina lidí za nebezpečnou, ale není to vždy úplně pravda: „Ono to není tak nebezpečné, že vás tam zastřelí, jako je spíš nebezpečné, že vás tam porazí auto, že se vám něco stane, protože jsou tam obrovské přejezdy. Třeba v Afghánistánu přejíždíte obrovské oblasti, abyste se dostali do místa, kde se zrovna pracuje. Kvalita silnic je strašná, vozový park je ještě horší a řidičák má úplně každý, kdo si ho vytiskne na kopírce. Takže z tohoto hlediska je to víc nebezpečné než to, že by vás tam někdo zastřelil.“

Čtěte také

Z dosavadních zkušeností Šárky Kuchtové se dá odvodit, že její oblíbená země nebude úplně běžnou dovolenkovou destinací. Je to Tádžikistán. „Já se s ním i cítím tak nějak spjatá. Než jsme vůbec začali do Střední Asie cestovat, tak jsem se sama učila tádžicky. Měla jsem nějak pocit, že ta země je mi blízká.“

Šárka Kuchtová na Labi

Proti tomu všemu jsou Východočeské výlety na první pohled slabý odvar, přesto i na této práci si Šárka Kuchtová našla své: „Je to strašně krásná práce. Je to taková rozhlasové verze Objektivu, který jsem donedávna pro Českou televizi dělala. A je to vlastně pořád to samé. Musíte nalézt zajímavé místo, zajímavého člověka a zajímavý příběh. A to musíte pospojovat, aby to lidi bavilo. Jediné co je problém, že je to poměrně malý region a že Výlety už dva roky běží a hledání témat je těžší a těžší.“

A na jaká místa se s Šárkou v nejbližší době podíváme? „Chci udělat Potštejn a jeho podhradí, protože tam je spoustu zajímavých míst, pak udělat takový výlet až na Homoli, což je poutní místo.“

Východočeské výlety vysíláme na vlnách Českého Rozhlasu Pardubice každou neděli po 11. hodině, tak si je určitě nalaďte a poznejte zajímavá místa našeho kraje.

autor: HRU
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.