Vodu chtěla nechat plavat, ale nešlo to. Čím žije nejmladší Češka z La Manche?

24. květen 2016

Čas letí. Když přeplavala kanál La Manche, bylo jí šestnáct. Dnes je Lence Štěrbové o šest let víc, studuje vysokou školu a bez vody pořád nedá ani ránu.

„K vodě patří celá naše rodina. Naši rodiče se poznali na vodě. A třeba babička z mamčiny strany byla dokonce mistryně republiky v zimním plavání,“ usmívá se pardubická plavkyně.

Jednou by se na kanál mohla vrátit

Navzdory silným proudům a bouřlivému moři dosáhla Štěrbová v roce 2010 času 9 hodin a 22 minut. Podle expertů ale měla na víc. „Stále tam ten červík hryzá. Možná bych se tam mohla někdy vrátit. Když ne pro nejrychlejší čas, tak můžu být třeba nejstarší Češkou nebo něco podobného. Bylo by smutné, kdyby úspěchy skončily v šestnácti.“

Otec Michal Šterba ji zároveň trénuje. O možnosti, že by jeho dcera mohla La Manche přeplavat, uvažoval několik let. „Od deseti let jsem plavala na otevřené vodě. Tam někdy asi začal přemýšlet o tom, že bych to taky mohla zkusit,“ myslí si Lenka Štěrbová.

„Když jsem to přeplavala, vůbec jsem si to neuvědomovala. Brala jsem to jako nějaký povedený závod. S odstupem měsíce jsem si to začala uvědomovat. Teď mi to zase přijde jako strašná minulost.“

Rio nevyšlo

Na olympiádu do Brazílie se plavkyně nedostala. „Kritéria byla těžká a navíc byl nominační závod krátce po zkouškovém období. Bohužel ten závod vůbec nevyšel a jsem ráda, že pojedu aspoň na mistrovství Evropy. Šampionát bude v půlce července. Před dvěma lety jsem byla v Berlíně třináctá, takže bych chtěla prolomit desítku. Začala jsem uvažovat o olympiádě v Tokiu 2020. Pro mě by bylo stěžejní uspořádat si čas, zefektivnit všechno, co dělám.“

Čtěte také

Ráno trénuje v Praze ve starém sokolském bazénu a odpoledne na bazénu v Podolí, případně v sobotu v Pardubicích. Přes prázdniny se chystá plavat na Seči. „Nastoupila jsem do školy v Praze a říkala jsem si, že už vodu nechám plavat. Měla jsem volno asi měsíc, ale k vodě jsem se musela vrátit. Hned jsem si domluvila trénování. Asi jsem tím opravdu postižená.“

Pohled do soukromí

Štěrbová odhaduje, že svým rodičům jednou bude dost podobná. Má je i v přátelích na facebooku? „Mamku tam mám, táta ho nemá. Ale je pravda, že když si mamka založila facebook, tak jsme všichni přemýšleli, že si ji vůbec nechceme přidat. Brali jsme, že to je pro mladé lidi, i když to teď neplatí. Chtěli jsme to mít jenom pro sebe a pro své kamarády.“

Prý si nepřipadá jako dospělá. „Teprve druhým rokem bydlím mimo Pardubice. Stejně ráda jezdím domů. Mám radost, když mi maminka něco připraví a rodiče za mě něco udělají. Spíš si připadám jako přerostlé dítě.“

A co život bez sportu? Umí si něco takového představit? „Bez sportu by to vůbec nešlo. Je to něco, co utváří moje já. Patří ke mně, jinak bych si připadala neúplná.“

Jak to mají vrstevníci Štěrbové, můžete zjistit na stránkách Generation What?.

Čtěte také

autor: MAL
Spustit audio