Vrba výsadkářů z Chrudimi samotou netrpí. Vojenský kaplan si má vždycky s kým povídat

20. únor 2017

Mezi vojáky se prý cítí jako ryba ve vodě. Snaží se vystupovat přirozeně, profesně neškrobeně a řeší situace tak, jak přicházejí. Milan Novotný se to docela naučil během působení v pardubické věznici. Tam pracoval jako psycholog.

„Za praxi ve vězení jsem vděčný. Klientela ve vězení vyžadovala vyloženě spolubytí. Člověk se jinak nedostal k duši odsouzeného. Museli jste sestoupit z civilizovaných, zbohatlických návyků do jejich reality. I vojáci jsou svým způsobem uzavřená skupina,“ myslí si.

Říká, že se mu výrazně ulevilo. „Těch patnáct let, co jsem byl za mřížemi, se na mně dost podepsalo. Teď zažívám takový vítr ve vlasech a v duši. Toto jsou zdraví lidé, kteří mají běžné potíže oproti lidem, se kterými jsem se často setkával za mřížemi. Je tam méně patologie.“

Všude vojákem a s vojáky

Kaplan následuje svou jednotku do všech míst, kudy prochází. „Je s ní ve všem, co prožívá. Jsem normální voják z povolání s hodností a se vším, co k tomu patří. Slyším spoustu zajímavých příběhů, se kterými si musím nějak vnitřně poradit a hlavně si je musím nechat pro sebe. Pokud je člověk opravdu člověkem a ta práce má být opravdová, tak ti kluci by velmi brzy poznali, že s nimi zacházím profesionálně. Osudy se mě samozřejmě dotýkají. Prožívám je, někdy si je odnesu i domů. Jedná se o mně blízké lidi.“

Milan Novotný si myslí, že si vzájemně sedli. „S vojáky chodím po lese, jsem tam ten střelec třeba a sdílím s nimi tu situaci cvičení. Anebo mezi seskoky v letadle prohodíme pár vět, občas dám někomu křížek na čelo. Není to práce s vojáky, ale bytí s vojáky.“

Čím musel projít?

Novotný absolvoval výběrové řízení, pak Doplňující intenzivní výcvik a navíc Základní výsadkový kurz. „Mám takovou divokou sportovní minulost, nebyl to pro mě až takový problém. Vzhledem ke svému datu narození jsem přemýšlel, jestli to to tělo vydrží. Myslím si, že v hlavě jsem si s tím dobře poradil.“

Čtěte také

Po tříměsíčním základním výcviku ho do služby u 43. výsadkového praporu v Chrudimi vyslal kardinál Dominik Duka. „Pro mě to byl sen. Můj otec byl taky výsadkář v roce 1966 na vojně v Chrudimi a celý život mi o tom vyprávěl. Celou dobu mě to k té jednotce táhlo.“

autor: MAL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.