Výroba medaile? Piplačka na měsíc

19. srpen 2015

Asi každému je jasné, že dělat medaile a mince, respektive modely pro jejich výrobu, není snadná práce. A o ní přišel do Dobrého rána povyprávět akademický sochař Jan Lukáš, spoluzakladatel Vyšší odborné uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou.

Rozdělení republik v devadesátém třetím roce přineslo v oblasti mincovnictví malý problém: „Když se rozdělil stát, tak se stalo to, že Česká republika byla bez mincovny. Československá mincovna totiž zůstala v Kremnici. Nová mincovna pak vznikla v Jablonci i díky tomu, že tam byla tato škola, která připravovala rytce,“ říká Jan Lukáš, který školu vystudoval a podílel se na spoluzaložení vyšší odborné školy, kde také učil: „Nikdy jsem si nemyslel, že budu učitelem. Dlouho jsem se tomu bránil. V roce 1990 jsem měl půl roku dovést poslední ročník k maturitě. To jsem splnil a pak jsem tam zůstal dalších dvacet let.“

Kromě vlastní umělecké tvorby se Jan Lukáš věnuje také zhotovování modelů medailí pro Českou mincovnu: „Pro mincovnu navrhuju medaile, které mně mincovna zadá, témata si nevymýšlím. Ale dělal jsem i řadu medailí pro podniky. Třeba tady v Pardubicích pro Paramo, nebo k výstavbě nové budovy ČSOB.“ Druhá zmiňovaná medaile vznikala ještě v době, kdy bývalá budova ředitelství Unichemu měla svoji původní podobu a o šikmé skleněné přístavbě měl ucelenou představu jen architekt.

Medaile Jana Lukáše

A existuje nějaká medaile, kterou má Jan Lukáš zvlášť v oblibě, které si cení? „Ne přímo medaile, ale je řada medailérů, kterých si vážím. Například Jiří Harcuba, který je autorem i řady českých mincí.“ Na práce Jana Lukáše je možné narazit i v muzeích: „Jedna je v Londýně, jedna veWrocławi, něco je v Národním muzeu i v jabloneckém muzeu.“

Díky své práci se Jan Lukáš setkává také se zajímavými lidmi: „Schodou okolností jsem dělal i portrét Vladimíra Remka k výročí jeho letu do vesmíru, při té příležitosti jsme se potkali. A před Vánocemi jsem dělal portrét k výročí posledního z rodu Clam-Gallasů, ten neměl syna, i když měl sedm dcer. Jedna z nich byla babičkou Karla Schwarzenberga.“

Výroba modelu pro ražbu medaile nebo mince je dlouhá práce, kterou Jan Lukáše ve vysílání detailně popsal: „Pokud se jedná o kreslený návrh a potom teprve zhotovení toho sádrového modelu, záleží na náročnosti a jak přicházejí nápady. Tak měsíc práce to dá,“ uzavírá Jan Lukáš zajímavé povídání.

autor: HRU
Spustit audio