Za maskou hokejového brankáře stojí mistr vzdušného štětce

4. září 2015

Udělat masku pro gólmana v ledním hokeji není úplně snadné. Člověk potřebuje pevnou ruku, cvik, ale taky musí umět vyjednávat. Airbrusher Roman Vítek říká, že s brankáři to občas není snadné. Má na to právo. On sám je taky vlastně brankář.

V posledních dnech maloval masky pro všechny tři strážce svatyně extraligového Dynama z Pardubic.

„Nenáročný byl Brandon Maxwell. Ten mi řekl, že tam chce znak Dynama, ať připravím něco pro něj. Z prvního návrhu byl naprosto nadšený. Robert Kristan mi zase řekl, že umím, tak ať se ukážu. Chtěl výstroj v bílé barvě – lapačka, vyrážečka, betony. Proto jsem spodek helmy ladil doběla. Jasnou věcí byl démonický kůň. Karel Vejmelka je z trojice nejmladší a taky si nejvíc vymýšlel. Myslím, že jeho helma bude nejpromakanější. Teď ji mám na stole. Brzy bude hotová. Hologramy, kreslené postavičky z filmů…“

Od návrhu k realizaci

Práce airbrushera zahrnuje v podstatě kompletní servis – komunikaci se zákazníkem, kreslení, navrhování, samotnou realizaci. „Všechno zatím zajišťuju sám, ale asi se budu muset poohlížet po nějakém spolupracovníkovi. Už to nezvládám.“

Nejdřív dělá grafický návrh. Gólman si řekne své požadavky. „Samotná maska se musí připravit. Jsem trochu detailista, puntičkář a mám rád všechno přesné. Když celou masku rozeberu, zůstane skelet. Vnitřek olepím. Pak se helma brousí, jsou tam různé základní nástřiky. Dodržení technologických postupů je moc důležité pro to, aby obrázek na helmě zůstal. Při špatné přípravě by se mohl odloupnout. Někdy honím termín. Zjistím, že to není úplně hezké, začnu to třeba na dvě hodiny předělávat. Možná tato vlastnost mě dostala tam, kde jsem teď,“ myslí si Roman Vítek.

Ví, jak na ně

Občas se říká, že brankáři jsou zvláštní lidé. Vítek s tím souhlasí a usmívá se: „Člověk, který si stoupne proti puku, musí být zvláštní. Potkávám se s gólmany od nejnižších soutěží po extraligu včetně cizích zemí. Využívám gólmanskou zkušenost. Když se mi něco nelíbí v návrhu, dokážu to vysvětlit tak, že to změníme. K nějakému výsledku dojdeme vždy,“ tvrdí Vítek.

Roman Vítek a Jakub Malý v maskách s airbrush zdobením

Na brankářských maskách se opakuje spousta věcí. „Gólmani jsou zmlsaní maskami NHL. Občas mi posílají, že by něco takového chtěli. Ale vždy vymyslíme něco originálního. Na každou masku pošlu něco speciálního. Udělal jsem jich asi 250. Vždycky se nějak dohodneme, aby ta maska byla osobní. Tvar je stále stejný, dává se tam logo týmu, kreslená postavička a podobně,“ popisuje airbrusher.

Sám sobě airbrusherem

Roman Vítek se airbrushem začal zabývat v roce 2008. Hlavním důvodem byl nástřik jeho brankářské masky. „Do minulého roku jsem byl členem pardubického extraligového florbalového týmu Sokola. Tehdy jsem si chtěl udělat helmu. Zjistil jsem, že v Čechách moc profíků není. Říkal jsem si, že se do toho pustím sám. Zkusil jsem udělat helmy kamarádům. Když mě viděli protihráči v extralize, ptali se, kde jsem to sebral, že to je super. Za pár let, co jsem se tam pohyboval, se strašně rozšířilo, že to dělám. Už se se mnou ani nebavili o zápase, ale domlouvali se, kdy mohou poslat helmu.“

Problémy s přenesením návrhu do reality po letech praxe nemá. „Vím přesně, na jakou helmu se to bude dělat. Jaký to je výrobce, typ. Když chystám návrh, počítám s tím, kde co bude. Jestli to půjde, jestli to bude vypadat dobře. Návrhy se od masek neliší.“

autor: MAL
Spustit audio