Naše nej...10. září  2017 v 15:30  

Kuchyně nebo ložnice? Největší kamenné město vám nabídne obojí

Pohled na skalní masiv Toulovcovy maštale - Foto: Tereza Brázdová

Pohled na skalní masiv Toulovcovy maštaleFoto: Tereza Brázdová

Podle pověsti skalní město posloužilo jako úkryt loupeživému rytíři. A po něm také dostalo své jméno. Dnes jsou Toulovcovy maštale srdcem největší přírodní rezervace našeho kraje.

V přírodní rezervaci Maštale, která se nachází v oblasti mezi obcemi Budislav, Proseč a Novými Hrady, najdete celou řadu malebných údolí, kaňonů a skalních útvarů. Mezi nejznámější z nich patří skalní města Toulovcovy maštale, Městské maštale nebo Pivnická rokle. 

V labyrintu se neztratíte, pokud nechcete 

Nejkratší cesta ke skalnímu městu Toulovcovy maštale vede z okraje rekreační chatové osady Vranice, další variantou může být i turistická stezka, která vás přivede z Budislavi. Ke skalám se dostanete také po cyklostezce. Cesta k maštalím prochází hlubokými borovicovými lesy, okolo pramenů a studánek. 

Čtěte také: Pivnickou rokli můžete mít pro sebe, když ji najdete. Značky do ní nevedou

Skalní město Toulovcovy maštale tvoří pískovcové bloky, protkané úzkými cestičkami a kamennými uličkami. V přírodním labyrintu, ve kterém samozřejmě působila také lidská ruka, najdete systém chodeb a malých jeskyní. Svá jména dostaly podle toho, co lidem připomínaly. Při prohlídce skal tak určitě neminete Zvon, Kuchyni, Sklep nebo Myší díru, kterou ovšem vzpřímení jistě neprojdete. 

Budislavský rytíř 

Oblast budislavských skal je spojena s legendami, především s pověstí o rytíři Toulovci. Ten se prý ve skalním městě ukrýval se svoji družinou a samozřejmě i s lupem, který si přivážel z loupeživých výprav do sídel bohatých zemanů. Ale pozor, touto nelichotivou legendou je obestřena skutečná historická postava. Vavřinec Toulovec byl litomyšlský občan a vlastnil statky v mnoha obcích, například Mladočově, Desné, ale byl také majitelem lesů na Prosečsku.  

Jedním z nejznámějších útvarů Toulovcových maštalí je Zvon - Foto: Tereza Brázdová

Vavřinec Toulovec, známý také jako Vavřinec z Třemošné, na začátku patnáctého století věnoval velkou část svých peněz městskému špitálu v Litomyšli. Ta navíc také začala spravovat výnosy z jeho statků. Vavřinec Toulovec zemřel pravděpodobně v roce 1412 nebo 1413. Pochován byl v kostelíku u městského špitálu (kostel Rozeslání sv. Apoštolů). Litomyšl po něm pojmenovala také tamní malé náměstí.  

Největší rezervace našeho kraje  

Chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale dal jméno celé přírodní rezevaci: Maštale. Zaujímá území horního toku řeky Novohradky a vyhlášena byla v prosinci 1993. Rezervace se nachází na katastru řady obcí, například Bor u Skutče, Budislav, Jarošov, Proseč nebo Zderaz. Plocha rezervace je 1083,6 hektarů a celá oblast se může pochlubit hustou sítí turistických, cyklistických tras a také rozhleden. Na Maštale se z výšky můžete podívat z Toulovcovy rozhledny, Terezky nebo Borůvky. 

Pořad: Naše nej...  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  silnice II/357 (ulice náměstí Dr. Tošovského), Proseč, okr. Chrudim, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 27.10.2017 07:30 Do 29.10.2017 17:30, Úplná uzavírka silnice II/357 na náměstí Dr. Tošovského ...
  silnice II/357 (ulice náměstí Dr. Tošovského), Proseč, okr. Chrudim, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 27.09.2017 07:00 Do 31.10.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice II/357 na náměstí Dr. Tošovského ...
  silnice III/32221, Pardubice VI, uzavřeno, sportovní akce, Od 28.09.2017 08:00 Do 01.10.2017 19:00, z důvodu konání mezinárodního plochodrážního závodu „69. Zlatá přilba města Pardubice“, Vydal: Magistrát ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace