Naše nej...18. března  2017 v 15:30  

První rozhledna shořela a druhou strhli. Třetí vám dá pěkně zabrat

Vyhlídková plošina rozhledny na Andrlově chlumu je ve výšce 34,6 m - Foto:  archiv KČT Ústí nad Orlicí

Vyhlídková plošina rozhledny na Andrlově chlumu je ve výšce 34,6 mFoto:  archiv KČT Ústí nad Orlicí

Která rozhledna je v Pardubickém kraji ta nejvyšší? Prvenství sice může mít vyhlídková stavba na Dolní Moravě, Stezka v oblacích, ale protože se její autor i provozovatelé brání označení rozhledna, primát patří „stříbrné krasavici“ na Andrlově chlumu.

Moderní rozhledna stojí na kopci Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí od roku 1996. Není bez zajímavosti, že je to už třetí stavba na stejném místě. Ostatně, svědčí to o tom, že „Andrlák“ má za sebou opravdu dlouhou výletní i poutní historii. Nejkrásnější cesta k rozhledně totiž vede podél křížové cesty s kapličkami. K rozhledně a turistické chatě se ovšem dostanete i autem. 

Sněžka na dohled 

Rozhledna stojí ve výšce 559 metrů nad mořem, stavba z oceli se tyčí do výšky 54,4 m. Tedy, abychom byli přesní, v tomto případě jde o špičku vysílače. Vyhlídková plošina je o něco níž, ve výšce 34,6 m. Rozhledna, o kterou se dlouhá léta stará Klub českých turistů Horal z Ústí nad Orlicí, je přístupná celoročně. Nabízí pohledy na Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky a při dobré viditelnosti uvidíte i vrcholky Krkonoš. 

Rozhledna Andrlův Chlum nabízí krásný výhled na širé okolí - Foto: Honza Ptáček

Cestou na nejvyšší rozhlednu si vyšlápnete 183 schodů. Představte si, že jsou i borci, kteří je berou po dvou, a to ještě s dýchacím přístrojem na zádech! Andrlův chlum je totiž pověstný díky soutěži Nejtvrdší hasič přežívá. Jde o fyzicky velmi náročné disciplíny, které hasiči provádějí pod rozhlednou. Všechno potom korunuje výstup hasičů na vyhlídkovou plošinu, navíc v plné výstroji. 

Na rozhlednu přispěl kníže i rodáci 

Historie první rozhledny na Andrlově chlumu se začala psát na schůzi Okrašlovacího spolku Ústí nad Orlicí v únoru 1903. Tehdy se všem členům myšlenka výstavby vyhlídkové věže velmi zalíbila. Následující rok si už byli obhlédnout rozhledny ve Vrchmezí a moravském Bouzově. Ta druhá orlickoústecké turisty inspirovala natolik, že se pro první rozhlednu na Andrlově chlumu stala vzorem. Stavba začala v červnu 1905. 

Na Andrlův chlum tehdy zamířilo více než 100 povozů se stavebním materiálem. S náklady na dříví pomohla městská rada, finančně také občanská záložna, kníže Lichtenštejn, peníze z Ameriky poslal i orlickoústecký rodák pan Novák. Už 27. srpna 1905 se rozhledna slavnostně otevírala a rok na to vznikla turistická „útulna“, v podobě menšího dřevěného pavilonu. (Janderova chata, dnešní chata Hvězda, byla postavena až v roce 1940.) 

Janderova chata (dnešní Hvězda) byla postavená v roce 1940.jpg - Foto:  archiv KČT Ústí nad Orlicí

V dubnu 1918 první dřevěná rozhledna shořela. O další stavbě se začalo mluvit až v roce 1935. Výbor Klubu českých turistů se během válečných let dohodl se Zeměpisným ústavem ČR a na kopci vznikla v roce 1941 dřevěná triangulační věž, upravená jako rozhledna. Po roce 1948, kdy byla činnost KČT zastavena, ale začala rozhledna chátrat a na začátku šedesátých let musela být kvůli ohrožení návštěvníků stržena. 

Rozhledně je jednadvacet  

Sen Klubu českých turistů, postavit na Andrlově chlumu další rozhlednu, ožil po sametové revoluci. Hodilo se, že v devadesátých letech majitel tamní telekomunikační věže podal návrh na její kompletní obnovu. Díky orlickoústecké radnici a KČT vznikl fond pro výstavbu nové rozhledny a začala nejrůznější jednání. 

Na podzim 1995 lesníci vykáceli stromy, stavbaři připravili základy a na jaře 1996 začali s montáží konstrukce, a to podle projektu Ing. Vladimíra Janaty. Na slavnostní otevření „stříbrné krasavice“ se 19. května 1996 přišlo podívat na čtyři tisíce návštěvníků. 

Pořad: Naše nej...  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 07:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Rosická, Pardubice II, Pardubice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 10.07.2017 11:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná ...
  ulice Mladých, Pardubice II, Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná (1 jízdní pruh) v ul. Rosické, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace