Naše nej...18. března  2017 v 15:30  

První rozhledna shořela a druhou strhli. Třetí vám dá pěkně zabrat

Vyhlídková plošina rozhledny na Andrlově chlumu je ve výšce 34,6 m - Foto:  archiv KČT Ústí nad Orlicí

Vyhlídková plošina rozhledny na Andrlově chlumu je ve výšce 34,6 mFoto:  archiv KČT Ústí nad Orlicí

Která rozhledna je v Pardubickém kraji ta nejvyšší? Prvenství sice může mít vyhlídková stavba na Dolní Moravě, Stezka v oblacích, ale protože se její autor i provozovatelé brání označení rozhledna, primát patří „stříbrné krasavici“ na Andrlově chlumu.

Moderní rozhledna stojí na kopci Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí od roku 1996. Není bez zajímavosti, že je to už třetí stavba na stejném místě. Ostatně, svědčí to o tom, že „Andrlák“ má za sebou opravdu dlouhou výletní i poutní historii. Nejkrásnější cesta k rozhledně totiž vede podél křížové cesty s kapličkami. K rozhledně a turistické chatě se ovšem dostanete i autem. 

Sněžka na dohled 

Rozhledna stojí ve výšce 559 metrů nad mořem, stavba z oceli se tyčí do výšky 54,4 m. Tedy, abychom byli přesní, v tomto případě jde o špičku vysílače. Vyhlídková plošina je o něco níž, ve výšce 34,6 m. Rozhledna, o kterou se dlouhá léta stará Klub českých turistů Horal z Ústí nad Orlicí, je přístupná celoročně. Nabízí pohledy na Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky a při dobré viditelnosti uvidíte i vrcholky Krkonoš. 

Rozhledna Andrlův Chlum nabízí krásný výhled na širé okolí - Foto: Honza Ptáček

Cestou na nejvyšší rozhlednu si vyšlápnete 183 schodů. Představte si, že jsou i borci, kteří je berou po dvou, a to ještě s dýchacím přístrojem na zádech! Andrlův chlum je totiž pověstný díky soutěži Nejtvrdší hasič přežívá. Jde o fyzicky velmi náročné disciplíny, které hasiči provádějí pod rozhlednou. Všechno potom korunuje výstup hasičů na vyhlídkovou plošinu, navíc v plné výstroji. 

Na rozhlednu přispěl kníže i rodáci 

Historie první rozhledny na Andrlově chlumu se začala psát na schůzi Okrašlovacího spolku Ústí nad Orlicí v únoru 1903. Tehdy se všem členům myšlenka výstavby vyhlídkové věže velmi zalíbila. Následující rok si už byli obhlédnout rozhledny ve Vrchmezí a moravském Bouzově. Ta druhá orlickoústecké turisty inspirovala natolik, že se pro první rozhlednu na Andrlově chlumu stala vzorem. Stavba začala v červnu 1905. 

Na Andrlův chlum tehdy zamířilo více než 100 povozů se stavebním materiálem. S náklady na dříví pomohla městská rada, finančně také občanská záložna, kníže Lichtenštejn, peníze z Ameriky poslal i orlickoústecký rodák pan Novák. Už 27. srpna 1905 se rozhledna slavnostně otevírala a rok na to vznikla turistická „útulna“, v podobě menšího dřevěného pavilonu. (Janderova chata, dnešní chata Hvězda, byla postavena až v roce 1940.) 

Janderova chata (dnešní Hvězda) byla postavená v roce 1940.jpg - Foto:  archiv KČT Ústí nad Orlicí

V dubnu 1918 první dřevěná rozhledna shořela. O další stavbě se začalo mluvit až v roce 1935. Výbor Klubu českých turistů se během válečných let dohodl se Zeměpisným ústavem ČR a na kopci vznikla v roce 1941 dřevěná triangulační věž, upravená jako rozhledna. Po roce 1948, kdy byla činnost KČT zastavena, ale začala rozhledna chátrat a na začátku šedesátých let musela být kvůli ohrožení návštěvníků stržena. 

Rozhledně je jednadvacet  

Sen Klubu českých turistů, postavit na Andrlově chlumu další rozhlednu, ožil po sametové revoluci. Hodilo se, že v devadesátých letech majitel tamní telekomunikační věže podal návrh na její kompletní obnovu. Díky orlickoústecké radnici a KČT vznikl fond pro výstavbu nové rozhledny a začala nejrůznější jednání. 

Na podzim 1995 lesníci vykáceli stromy, stavbaři připravili základy a na jaře 1996 začali s montáží konstrukce, a to podle projektu Ing. Vladimíra Janaty. Na slavnostní otevření „stříbrné krasavice“ se 19. května 1996 přišlo podívat na čtyři tisíce návštěvníků. 

Pořad: Naše nej...  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Velké Hamry, Ústí nad Orlicí, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 02.10.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, z důvodu rekonstrukce kanalizace. Vjezd do ulice Barcalova, Komenského ...
  ulice Svaté Anežky České, Pernštýnská, Pardubice I, uzavřeno, Od 23.09.2017 14:00 Do 25.09.2017 10:00, úplná uzavírka místních komunikací v Pardubicích ul. Sv. Anežky České od křižovatky ulic Sv. Anežky ...
  ulice Čs. armády, Žamberk, okr. Ústí nad Orlicí, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, částečná uzavírka (úsek ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace