Naše nej...11. března  2017 v 15:30  

Vejvoda, Bond i Kmotr. Muzikanti z Holic vás překvapí

Zkouška dechového orchestru v Kulturním domě v Holicích - Foto: Tereza Brázdová

Zkouška dechového orchestru v Kulturním domě v HolicíchFoto: Tereza Brázdová

Zahrát klasickou dechovku, ale i písníčky ze Semaforu nebo filmových hitů není pro členy Dechového orchestru Kulturního domu města Holic žádný problém. Vždyť si muzikantské zkušenosti předávají téměř dvě století!

Dechový orchestr Kulturního domu města Holic je nejstarším hudebním tělesem svého druhu v Pardubickém kraji. Přesné datum jeho založení neznáme, ale historie orchestru sahá až do třicátých let 19. století. Dnes má soubor okolo třiceti členů a jeho jednotlivé hudební sekce se rozrůstají. Pod vedením dirigenta Ondřeje Lisého v orchestru působí zkušení i velmi mladí muzikanti. 

Hráli už dvěma císařům  

V knize starých městských pamětí Holic se můžete dočíst: „Roku 1833 při své návštěvě v Čechách jel císař František I. se svou manželkou Karolínou Holicemi. Při uvítání byli městští střelci, všechny cechy v obvyklém pořádku, bandy muzikantů, které přijíždějící hlučnou hudbou vítaly." 

O tři roky později, v srpnu 1836, projížděl Holicemi císař Ferdinand V. Dobrotivý se svou manželkou Marií Annou. Kniha starých městských pamětí o tom také vypráví: "U pošty stála vítězná brána z chvůje, po obou stranách stáli početní pořádkové: řeznický, krejčovský, ševcovský, tkalcovský a praporci, městští střelci s hudbou, měšťané a školní mládež." 

Dechový orchestr Kulturního domu města Holic s dirigentem Ondřejem Lisým - Foto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

Organizovaná kapela, vedená stálým dirigentem, vznikla v Holicích právě v této době, v letech 1833 - 1836. Orchestr se pravděpodobně zformoval při spolku městských střelců a jeho prvním uměleckým vedoucím se stal František Horyn. K jeho předním žákům patřil Čeněk Holub. Ten se stal v roce 1874, teprve ve svých 18 letech kapelníkem a svoje zkušenosti předal svému synu Janovi, který přinesl holickému orchestru věhlas, s kapelou zajížděl koncertovat i do západočeských lázní. 

Přes půl století pod křídly Kulturního domu  

Holický dechový orchestr našel v roce 1962 zázemí v Kulturním domě. Na začátku 70. let se holičtí muzikanti spřátelili s orchestrem dobrovolných hasičů z Frohburgu, města ležícího v bývalé NDR mezi Chemnitzem a Lipskem. Vzájemné návštěvy a koncerty trvají dodnes, v sudých letech jezdí němečtí muzikanti do Holic, v letech lichých je tomu naopak. 

Členové dechového orchestru na zájezdu v německém Frohburgu v roce 1976 - Foto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

V roce 1976 se taktovky ujal Jaroslav Kocourek, který kapelu dirigoval až do roku 2000. O sedmdesátých 70. a 80. pamětníci mluví jako o zlaté éře orchestru, absolvovali totiž stovky koncertů nejen doma, ale často jezdili hrát i do zahraničí. Dirigent Jaroslav Kocourek se přitom nespokojoval jen s klasickou dechovou hudbou, do repertoáru zařazoval i věci swingové, muzikálové nebo operetní melodie. 

Být v dechovce je „in“ 

S dechnou na stříbrném plátně - Foto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

S dechnou na stříbrném plátněFoto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

Po roce 1989 řady Dechového orchestru v Holicích prořídly a veřejných vystoupení ubylo, nicméně orchestr přestál i období těžkých zkoušek. Kapelnické odpovědnosti se ujal na dvanáct let trumpetista Zdeněk Hlásek, před pěti lety ho v roli dirigenta a uměleckého vedoucího orchestru vystřídal absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě a pedagog Základní umělecké školy v Holicích Ondřej Lisý. 

Dechový orchestr má dnes celou řadu mladých muzikantů, absolventů holické umělecké školy Karla Malicha. Repertoár orchestru je velmi široký, podle slov dirigenta Ondřeje Lisého je to až 100 skladeb klasické české a moravské dechovky a na 50 skladeb muzikálových, filmových a soudobých melodií.  

Právě ty si můžete poslechnout například 1. dubna 2017 v sále Kulturního domu v Holicích. Koncert „S dechnou na stříbrném plátně“ přináší melodie z filmu Titanic, Batman, James Bond, Pán prstenů, Jurský park a další. V dubnu 2017 bude orchestr koncertovat také v Pardubicích. 

Pořad: Naše nej...  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 29. dubna  2017 v 15:30     FotogalerieAudio  rubrika: Naše nej...

  Spal v prádelníku a 36 metrů nad zemí

  Múzy to měly ke kolébce skladatele Bohuslava Martinů docela blízko, zato porodní bába si musela na věž kostela sv. Jakuba vyšlápnout skoro dvě stě schodů.

   
 • 22. dubna  2017 v 15:30     FotogalerieAudio  rubrika: Naše nej...

  Na Veselém Kopci poznáte romantiku i tvrdý život

  Muzeum v přírodě a největší expozice lidového stavitelství ve východních Čechách slaví 45 let svojí existence. Je branou do minulosti. Místem, kde se setkávají tradice a kde se budete cítit určitě dobře.

   
 • 15. dubna  2017 v 15:30     FotogalerieAudio  rubrika: Naše nej...

  Český rekord: 2017 velikonočních vajec

  Velikonoce v Dřítči na Pardubicku vítají opět kuriózně. Z břízy před obecním úřadem se stal „vajíčkovník“. A dřítečtí díky němu mají na kontě další zápis v České knize rekordů.

   
Pardubický kraj
  Srážky: déšť, Vítějeves II/364
  Od 29.4.2017 12:20 do 14:25; v ulici Vysokomýtská v obci Choceň okres Ústí nad Orlicí; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; Střet OA s dodávkou, bez zranění.
  Od 29.4.2017 11:20 do 13:25; v ulici Ústecká v obci Česká Třebová okres Ústí nad Orlicí; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 3 OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace