Naše nej...11. března  2017 v 15:30  

Vejvoda, Bond i Kmotr. Muzikanti z Holic vás překvapí

Zkouška dechového orchestru v Kulturním domě v Holicích - Foto: Tereza Brázdová

Zkouška dechového orchestru v Kulturním domě v HolicíchFoto: Tereza Brázdová

Zahrát klasickou dechovku, ale i písníčky ze Semaforu nebo filmových hitů není pro členy Dechového orchestru Kulturního domu města Holic žádný problém. Vždyť si muzikantské zkušenosti předávají téměř dvě století!

Dechový orchestr Kulturního domu města Holic je nejstarším hudebním tělesem svého druhu v Pardubickém kraji. Přesné datum jeho založení neznáme, ale historie orchestru sahá až do třicátých let 19. století. Dnes má soubor okolo třiceti členů a jeho jednotlivé hudební sekce se rozrůstají. Pod vedením dirigenta Ondřeje Lisého v orchestru působí zkušení i velmi mladí muzikanti. 

Hráli už dvěma císařům  

V knize starých městských pamětí Holic se můžete dočíst: „Roku 1833 při své návštěvě v Čechách jel císař František I. se svou manželkou Karolínou Holicemi. Při uvítání byli městští střelci, všechny cechy v obvyklém pořádku, bandy muzikantů, které přijíždějící hlučnou hudbou vítaly." 

O tři roky později, v srpnu 1836, projížděl Holicemi císař Ferdinand V. Dobrotivý se svou manželkou Marií Annou. Kniha starých městských pamětí o tom také vypráví: "U pošty stála vítězná brána z chvůje, po obou stranách stáli početní pořádkové: řeznický, krejčovský, ševcovský, tkalcovský a praporci, městští střelci s hudbou, měšťané a školní mládež." 

Dechový orchestr Kulturního domu města Holic s dirigentem Ondřejem Lisým - Foto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

Organizovaná kapela, vedená stálým dirigentem, vznikla v Holicích právě v této době, v letech 1833 - 1836. Orchestr se pravděpodobně zformoval při spolku městských střelců a jeho prvním uměleckým vedoucím se stal František Horyn. K jeho předním žákům patřil Čeněk Holub. Ten se stal v roce 1874, teprve ve svých 18 letech kapelníkem a svoje zkušenosti předal svému synu Janovi, který přinesl holickému orchestru věhlas, s kapelou zajížděl koncertovat i do západočeských lázní. 

Přes půl století pod křídly Kulturního domu  

Holický dechový orchestr našel v roce 1962 zázemí v Kulturním domě. Na začátku 70. let se holičtí muzikanti spřátelili s orchestrem dobrovolných hasičů z Frohburgu, města ležícího v bývalé NDR mezi Chemnitzem a Lipskem. Vzájemné návštěvy a koncerty trvají dodnes, v sudých letech jezdí němečtí muzikanti do Holic, v letech lichých je tomu naopak. 

Členové dechového orchestru na zájezdu v německém Frohburgu v roce 1976 - Foto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

V roce 1976 se taktovky ujal Jaroslav Kocourek, který kapelu dirigoval až do roku 2000. O sedmdesátých 70. a 80. pamětníci mluví jako o zlaté éře orchestru, absolvovali totiž stovky koncertů nejen doma, ale často jezdili hrát i do zahraničí. Dirigent Jaroslav Kocourek se přitom nespokojoval jen s klasickou dechovou hudbou, do repertoáru zařazoval i věci swingové, muzikálové nebo operetní melodie. 

Být v dechovce je „in“ 

S dechnou na stříbrném plátně - Foto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

S dechnou na stříbrném plátněFoto:  Archiv orchestru Kulturního domu města Holic

Po roce 1989 řady Dechového orchestru v Holicích prořídly a veřejných vystoupení ubylo, nicméně orchestr přestál i období těžkých zkoušek. Kapelnické odpovědnosti se ujal na dvanáct let trumpetista Zdeněk Hlásek, před pěti lety ho v roli dirigenta a uměleckého vedoucího orchestru vystřídal absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě a pedagog Základní umělecké školy v Holicích Ondřej Lisý. 

Dechový orchestr má dnes celou řadu mladých muzikantů, absolventů holické umělecké školy Karla Malicha. Repertoár orchestru je velmi široký, podle slov dirigenta Ondřeje Lisého je to až 100 skladeb klasické české a moravské dechovky a na 50 skladeb muzikálových, filmových a soudobých melodií.  

Právě ty si můžete poslechnout například 1. dubna 2017 v sále Kulturního domu v Holicích. Koncert „S dechnou na stříbrném plátně“ přináší melodie z filmu Titanic, Batman, James Bond, Pán prstenů, Jurský park a další. V dubnu 2017 bude orchestr koncertovat také v Pardubicích. 

Pořad: Naše nej...  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Pernštýnské náměstí, Pardubice I, Pardubice, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  silnice III/2987, Hradiště na Písku, okr. Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.10.2017 08:00 Do 21.11.2017 16:00, Úplná uzavírka silnice č. III/2987 v obci Staré Hradiště, místní části Hradiště ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace