Neon13. října  2013 v 19:05  

Candlewick a Šuranská

Jitka Šuranská na pražském křtu desky Nězachoď slunečko - Foto: Helena Kočmídová

Jitka Šuranská na pražském křtu desky Nězachoď slunečkoFoto: Helena Kočmídová

Dvě originální hudebnice a dva utajené debuty

Dvě mladé dámy a dva sympatické debuty budou v popředí zájmu 309. neonu, který právě začíná záři v éteru Českého rozhlasu Pardubice. Pro oba je také typické, že se jim mainstreamová média vyhnula pěkným obloukem a i my se k nim dostáváme s mírním zpožděním. Iamme Candlewick (vl. jménem Andrea Knotková) je 25 letá písničkářka, cestovatelka, buskerka, překladatelka, učitelka jógy. Zakládající členka iniciativy Buskerville, jejíž členové se zasloužili o znovuzrození pouličního umění v Praze. V březnu vydala svoje první album I am You, na kterém zužitkovala bohaté zkušenosti z cest po celém světě. To Jitka Šuranská hledá převážně domácí inspirace, hlavně pak v moravském folklóru, kterému se věnuje už od dob, kdy hrála s Cimbálovou muzikou Stanislava Gabriela a zůstala mu věrná i na své sólové desce Nězachoď slunečko

 

Candlewick a Šuranská

Vložit na svůj web

Jitka Šuranská: Nězachoď slunéčko - Foto: Indies Happy Trails

Jitka Šuranská: Nězachoď slunéčkoFoto: Indies Happy Trails

JITKA ŠURANSKÁ
Pěkně v tichu a bez povšimnutí mainstreamových médií vyšlo před prázdninami sólové debutové album houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské. Šuranská není fanouškům folklóru neznámé jméno, houslistka zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů byla dlouhé roky součástí renomované Cimbálové muziky Stanislava Gabriela. S někdejším členem Poutníků Jiřím Plockem v roce 2005 natočila album Písňobraní oceněné Andělem v kategorii world music, krátce hrála s valašskou folklór-beatovou kapelou Docuku a lidové tvorby se konec konců dotýká i volné sdružení MDŽ, kde ji doplňují další dvě divoženky Beata Bocek a Lucie Redlová. Rodačka z Kudlovic u Uherského Hradiště má moravský folklór pevně zadřený pod kůži a na svoje první album Nězachoď slunečko volila z lidových (mnohdy velmi starobylých) písní, které jsou jejímu srdci nejmilejší.  

Jitka Šuranská a nový kamarád Looper - Foto: Helena Kočmídová

Jitka Šuranská a nový kamarád LooperFoto: Helena Kočmídová

Na koncertech si pomáhá použitím loopstationu, na desku zase přizvala řadu renomovaných muzikantů, kteří jí pomohli obohatit zvuk třináctky skladeb. Do více než poloviny písní si jako producenta a spoluhráče přivedla slovenského houslistu Stana Palúcha, který na albu hraje také na mandolínu a kytaru. V několika písních zpěvačku doprovází celé Pacora Trio (které vedle Palúcha tvoří cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista Róbert Ragan). I za pomoci použití nevšedních nástrojů jako duduk, tarogáto, kaval nebo dud se povedlo vytvořit žánrově pestré album, které moravský folklór přibližuje k balkánské nebo irské hudbě. 

Písničkářka Iamme Candlewick (Andrea Knotková) - Foto: Alena Blažejovská

Písničkářka Iamme Candlewick (Andrea Knotková)Foto: Alena Blažejovská

IAMME CANDLEWICK
„Celý projekt připomíná cestovní deník a reflektuje poslední dva roky mého života, které jsem strávila na cestách světem vnějším i vnitřním,“ říká o svém albovém debutu I am You písničkářka Iamme Candlewick, která vyrostla v Praze a v Barceloně. Iamme Candlewick složila písničku v Himálajích i na střeše mrakodrapu v Americe. Hudební motivy a inspirace jí plynou ze spolupráce s hudebníky z rozličných konců světa - folkové scény amerických undergroundových klubů, indických manter, izraelských náboženských zpěvů, vandráků u cesty a českého písničkaření. Z různých prostředí pochází i její spolupracovníci - producent Sabri Hilli hraje s funkrockovými Poste Restante, akordeonista Mario Bihári hrál v Koe se Zuzanou Navarovou, kytarista Petr Eichler se věnuje jazzu a dvojice houslový virtuóz Martin Zbrožek - basista Pjer la Šéz (mimochodem zpěvaččin otec) na sebe nejvíce upozornila spoluprací na divadelních improvizačních večerech Jaroslava Duška. 

Písničkářka Andrea Knotková zvaná Iamme Candlewick - Foto: Tereza Křížová

Písničkářka Andrea Knotková zvaná Iamme CandlewickFoto: Tereza Křížová

Hraní je pro Iamme Candlewick svoboda, i proto se coby buskerka a členka iniciativy BuskerVille úspěšně zasadila o znovuobnovení možnosti hrát v pražských ulicích. Na jedno zasedání pražských zastupitelů tedy přišla s kytarou a primátorovi Svobodovi zahrála od řečnického pultu žádost o uvolnění přísných pravidel a omezení pro pouliční umělce. Uspěla. A uspěla i při snaze vydat svoje debutové album, na které se jí složili fanoušci prostřednictvím portálu Hithit.cz a které je netradičně dvojjazyčné – část v češtině a část v angličtině. 

Iamme Candlewick, to jméno si zapamatujte. Až na ni někde na ulici potkáte, abyste věděli, s kým máte tu čest. Mimochodem, na ulici před nějakými patnácti lety začínala třeba Radůza… 

PLAYLIST 309. NEONU
1. Jitka Šuranská – Za vodu
2. Jitka Šuranská – Lanžhotské pole
3. Jitka Šuranská – Zelené
4. Iamme Candlewick – Princ Zen
5. Iamme Candlewick - Hořím
 

Autor:  Tomáš Klement
Pořad: Neon  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 19:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Lezník II/360
  Srážky: přeháňky, Dolní Lipka
  Od 19.10.2017 15:15 do 18:15; na silnici 35 u obce Opatovec okres Svitavy; porouchané vozidlo, zdržení; porouchaný kamión.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace