Neon29. září  2013 v 19:05  

Eggnoise kouzlí počtvrté

Eggnoise v roce 2013 - Foto: Klára Víznerová

Eggnoise v roce 2013Foto: Klára Víznerová

Představení nového alba málem pohřbené originální české kapely

EGGNOISE - 4
Před dvěma lety kapela Eggnoise oznámila ukončení koncertní činnosti. Oba kapelníci Ondrové Galuška a Kopička to zdůvodnili snahou se více soustředit na natáčení alb, ale většina fanoušků to brala jako faktický konec respektované skupiny. Zvlášť když na povrch prosákly informace o nepříliš dobrých vztazích mezi leadry, kteří tvořili valnou většinu repertoáru, a zbytkem kapely. 

 

Eggnoise kouzlí počtvrté

Vložit na svůj web

Eggnoise - 4 - Foto: Ondra Galuška, Ondra Kopička

Eggnoise - 4Foto: Ondra Galuška, Ondra Kopička

Čas je ale nejlepší lék a i tyhle rány zdá se zahojil. Eggnoise tak před pár dny vydaly nové album lakonicky nazvané „4“. Část z desítky nových písní zazněla v Hřebejkově filmu Svatá čtveřice, písně jako Trouble nebo Něco se jsou tímto snímkem bezprostředně inspirovány a zbytek alba tvoří koncertně prověřené kusy jako Houpacího koně a Anytime 8, které dosud na svůj albový otisk čekaly.  

Druhou skvělou zprávou je malé koncertní turné, které Eggnoise k desce uspořádají. Zatím jsou v plánu Český Těšín, Brno, Krnov a Praha, ale kluci by se nebránili ani dalším štacím, což je i taková nenápadná výzva směrem ke zdejším pořadatelům… Eggnoise se tady naposledy objevili v Divadle 29, určitě si tento koncert pamatujete, tehdy jsme vám ho živě vysílali. 

Eggnoise

Eggnoise

Eggnoise byla vždy kapela, která stála tak trochu bokem, stranou od širší posluchačské obce, která si s jejich stylovou nezařaditelností nevěděla rady.
Galuška s Kopičkou mají zvláštní dar zaházet klacky a posluchači všemožně ztížit cestu i k zdánlivě nejprostší písničce, která se v potu tváři urodí v jejich kuchyni. Ze všech nahrávek Eggnoise byla vždy cítit až pedantky přepečlivá snaha o co největší aranžérskou dokonalost, až to bylo místo trochu na škodu. Novinka je v tomto směru trochu údernější a jasnější, což může souviset i s tím, že část písní byla primárně určena pro film. 

V minulosti si Eggnoise pohrávali s elektronikou, ale nová deska je toliko podobných radovánek prostá, o to většího prostoru tentokráte dostávají akustické nástroje (kontrabas Jaryna Janka) a nechybí ani Galuškův pozoun.
Vítanou změnou je zapojení češtiny, zvlášť když jsou kluci schopni takových úžasných obratů jako „smrt je jenom jedna a jsme na ni každý sám“ v jazzové Mouše. Do rádií by se snad mohla prokopat i hitová Něco se s hostující Lenkou Dusilovou, která je krásnou zvukomalebnou hříčkou hrající si se spojením „co je moje, to je tvoje.“ 

Marta Töpferová, Tomáš Liška - Foto: Salim Issa

Marta Töpferová, Tomáš LiškaFoto: Salim Issa

TÖPFEROVÁ + LIŠKA
Zpěvačka Marta Töpferová, ač většinu roku žije v Americe, v rozhovorech nezapomínala uvádět mezi své inspirace moravskou lidovou tvorbu. Dokonce před 11 lety ve své režii natočila album Homage to Homeland, na které a capella nazpívala lidovky svého srdce. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se k lidové tvorbě vrátí. Stalo se tak letos na jaře, kdy jí u Animal music vyšlo album Milokraj, na kterém je ji rovnocenným partnerem kontrabasista Tomáš Liška. Duo se sympaticky vyhnulo otřepanému vlastnímu zpodobnění lidové tvorby a tradiční českou a moravskou hudbou se nechalo pouze inspirovat. Lahodný koktejl je ještě dochucen jazzem nebo world music. Töpferová s Liškou si do studia pozvali kytaristu Davida Dorůžku, slovenského houslistu Stana Palúcha a moldavského hráče na cimbál Marcela Comendanta. Výsledkem je tak projekt, který moravskou a českou hudbu přivádí do světového kontextu. 

PLAYLIST 307. NEONU
1. Eggnoise – Houpacího koně
2. Eggnoise – Enchanté
3. Eggnoise – Něco se
4. Marta Töpferová a Tomáš Liška – Aby mě miloval
5. Marta Töpferová a Tomáš Liška – Modrá noc 


 

Autor:  Tomáš Klement
Pořad: Neon  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 19:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Lezník II/360
  Srážky: přeháňky, Dolní Lipka
  Od 19.10.2017 15:15 do 18:15; na silnici 35 u obce Opatovec okres Svitavy; porouchané vozidlo, zdržení; porouchaný kamión.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace