Neon8. září  2013 v 19:05  

Nové EP Floexe a nový projekt Zdeňka Bíny

Floex - Foto: Jakub Krásný

FloexFoto: Jakub Krásný

Poslechněte si, jak zní spolupráce Floexe a Nover Sol nebo nový projekt Asalei

FLOEX
Začínáme s Tomášem Dvořákem vulgo Floexem, který 23. srpna vydal nové EP Gone. Na EPíčku jsou tři nové kompozice a dva remixy skladeb nujazzových Britů Hidden Orchestra a sólového projektu Filipa Míška z Khoiby nazvaného Dikolson. Nejsilnější je titulní, nádherně vystavěná Gone s hostující Sárou Vondráškovou (Never Sol), jejíž vokál dodal písni až mrazivou atmosféru. pro Floexe je zmíněné EP uzavřením kapitoly okolo předloňské desky Zorya, …“které bylo akusticky zasněné, melancholické, i když zároveň dynamické,“ jak říká o nové dílku Floex na svém facebooku. Zároveň s EP Gone zveřejnil Floex také dvě videa – ke Gone ho natočila muzikantka, režisérka a Dvořákova dlouholetá přítelkyně Andrea Stuart, která je i autorkou textu. Floex nechrlí nahrávky jednu za druhou a podobně skoupý je i s koncerty, bohužel ten pražský už jsme prošvihli, v dalších týdnech se představí v Berlíně, kde si zahrají s hvězdami post jazzu Portico Quartet, Essenu a na londýnském jazzovém festivalu London Jazz Festival s dvacetiletou tradicí. 

 

Nové EP Floexe a nový projekt Zdeňka Bíny

Vložit na svůj web

Eggnoise

Eggnoise

EGGNOISE
Jak se říká, nic není definitivní. Ani konec koncertní činnosti kapely Eggnoise, která takto před dvěma lety zdrtila své příznivce. Za pár dní vyjde u Indies Scope v tichosti uvařená čtvrtá deska lakonicky nazvaná 4, která bude obsahovat jak dobře známou hudbu z Hřebejkova filmu Svatá čtveřice tak několik novinek i koncertně velmi populární písně Houpacího koně a Anytime 8. Zvuk desky charakterizuje hojné užití kontrabasu Jaryna Janka, akustických nástrojů a citlivá práce s vokály. Po dlouhých letech se Eggnoise vrací k rodnému jazyku, který zní i v pilotním singlu Něco s hostujícím vokálem Lenky Dusilové. Kromě Dusilenky se na albu objeví Emil Frátrik a Bharata Rajnošek, Rajnoškův spoluhráč z Alviku Mishan Pajdiak album míchal a masteroval. Natáčelo se v několika špičkových studiích, ale také doma na jednoduché vybavení. Kritériem výběru byla vždy spíše atmosféra než dokonalost zvukového záznamu. A když už bude venku deska, tak by to chtělo odehrát i několik koncertů, což Eggnoise splní. Zatím jsou v plánu 25. října Český Těšín, 22. listopadu Brno a 26. listopadu pražský Palác Akropolis. Těšíme se! 

KITTCHEN
Dnes už není žádným tajemstvím, že za projektem KITTCHEN stojí Jakub König z odpočívající kapely Obří broskev. Na debutu Menu se presentoval jako tajemný kuchař a u odborné veřejnosti jeho lo-fi písničkářství vzbudilo velký ohlas. Od té doby vydal jako správný DIY maker ještě dva free downloady Dezert a stále ještě poměrně čerstvé Radio, které doprovodil několika koncerty, kde mu byl partnerem Tomáš Neuwerth z Umakartu.
Své skladby kuchař KITTCHEN míchá z roztodivných ingrediencí – živé nástroje jsou rozostřeny řadou zvukových ploch a efektů, polodeklamující zpěv a texty o mezilidských vztazích a atmosféře měst, to je nevšední hudba, která neosloví každého. 

Zdeněk Bína a Jan Urbanec - Foto: Zdeněk Bína

Zdeněk Bína a Jan UrbanecFoto: Zdeněk Bína

ASALEI
Zdeněk Bína se po rozpadu -123 minut neztratil, velmi často jste ho mohli na koncertních podiích potkat s novým parťákem baskytaristou Honzou Urbancem v akustickém projektu na pomezí jazzu, world music, funky a soulu. Akustické podání je vlastní i dalšímu projektu Asalei, kde vedle Bíny a Urbance krotí perkuse Miloš Vacík a zvuk krášlí smyčcový kvartet. Asalei jsou zatím spíše studiovou kapelou, která se činila letos přes léto.
Schválně jsem zvědav, kdy Bína konečně vydá nějaké album – známý puntičkář si dává na čas.
My vám exklusivně od Asalei nabízíme krásnou Rainbow. Ta zároveň slouží jako pozvánka na příští pátek do Winternitzových mlýnů, kam se Bína s Urbancem v rámci Automatických kulturních mlýnů přijdou umazat od mouky. 

PLAYLIST 304. NEONU
1. Floex a Never Sol – Gone
2. Eggnoise a Lenka Dusilová – Něco se
3. Kittchen – Fotr
4. Kittchen – Holka
5. Asalei – Rainbow 

Autor:  Tomáš Klement
Pořad: Neon  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 19:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Lezník II/360
  Srážky: přeháňky, Dolní Lipka
  Od 19.10.2017 15:15 do 18:15; na silnici 35 u obce Opatovec okres Svitavy; porouchané vozidlo, zdržení; porouchaný kamión.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace